OEX i jego spółki zrefinansowały dług

opublikowano: 19-12-2017, 22:00

Informatyczna firma i jej „córki” podpisały umowy o finansowanie na kwotę ponad 140 mln zł. Spółka kontrolowana przez prezesa dokupiła akcji.

OEX oraz wszystkie spółki z jego grupy podpisały umowę kredytową oraz umowy dodatkowe z ING BŚK oraz BZ WBK, które przewidują między innymi refinansowanie istniejącego zadłużenia oraz zapewnienie pieniędzy na ostateczne rozliczenie przejęć zrealizowanych w 2016 i 2017 r. Potrzeba ujednolicenia warunków finansowania w skali całej grupy kapitałowej wynikała z jej dynamicznego rozwoju w ostatnich kilku latach. W tym czasie m.in. przejęła pięć spółek, które posiadały własne relacje z różnymi bankami. Obecnie grupę OEX tworzy dziesięć firm działających w czterech segmentach.

Jerzy Motz, prezes OEX.
Fot. Marek Wiśniewski

— Ujednolicenie warunków finansowania dało nam również możliwość ich poprawy i uelastycznienia. Dynamiczny rozwój działalności generuje wzrost zapotrzebowania na finansowanie, wobec tego trudno jest wprost porównywać nominalne koszty wynikające z obecnej umowy z poprzednimi umowami. Niewątpliwie jednak obecne warunki dotyczące produktów, z których grupa korzystała wcześniej, są korzystniejsze — mówi Jerzy Motz, prezes OEX.

Grupa OEX może m.in. korzystać z kredytów w rachunku bieżącym, linii gwarancyjnych oraz linii faktoringowych do łącznej kwoty 75 mln zł z przeznaczeniemna bieżącą działalność. Pieniądze z przyznanych kredytów terminowych posłużą m.in. do rozliczenia dopłat do cen zakupu ArchiDoci Voice Contact Center do maksymalnej kwoty 37,5 mln zł, które nastąpi w 2018 r. Umowa obejmuje również kredyt w kwocie 20 mln zł z przeznaczeniem na ewentualny wcześniejszy wykup obligacji serii A (których termin wykupu przypada na 17 stycznia 2020), konwersję części kredytów obrotowych na kredyty terminowe w kwocie 6,5 mln zł oraz kredyt na zrefinansowanie kredytu pozyskanego na zakup udziałów MerService, w kwocie 2,6 mln zł. Pozyskane finansowanie ma pozwolić grupie skoncentrować się na realizacji strategii rozwoju.

— W przyszłym roku i kolejnych okresach chcemy rosnąć organicznie, ale jednocześnie inwestować w nowe ciekawe projekty, zwłaszcza w obszarze nowych technologii wspierających usługi świadczone przez grupę — mówi Jerzy Motz . Prezes nie poprzestaje na deklaracjach, dotyczących wiary w firmę. Real Management, kontrolowana przez niego spółka, po przeprowadzeniu transakcji pakietowych zwiększyła zaangażowanie i stała się właścicielem akcji OEX stanowiących 7,55 proc. w kapitale zakładowym. Jerzy Motz pełni również funkcję partnera zarządzającego w Neo Investment, który pośrednio posiada 43,97 proc. głosów na walnym OEX.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane