OFE Pioneer zarobił na akcjach Średniaków

Katarzyna Ostrowska
05-07-2001, 00:00

OFE Pioneer zarobił na akcjach Średniaków

Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi ogłosił wczoraj po raz pierwszy stopy zwrotu funduszy emerytalnych za 24 miesiące inwestycji. Zgodnie z wcześniejszymi wyliczeniami „PB”, najlepszą stopę zwrotu osiągnął fundusz Pioneer, minimalnej wymaganej stopy zwrotu nie uzyskał zaś Bankowy OFE. Do poniedziałku PKO/Handlowy PTE, zarządzające tym OFE, musi więc dopłacić klientom blisko 3,68 mln zł.

Cezary Mech, prezes Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, przedstawił wyniki inwestycyjne funduszy emerytalnych za ostatnie 24 miesiące. Stopa zwrotu OFE jest prezentowana po raz pierwszy i dotyczy 15 funduszy, które rozpoczęły działalność do 30 czerwca 1999 roku. Z wyliczeń UNFE (a także wtorkowego „PB”) wynika, że najlepiej inwestował Pioneer OFE, który osiągnął najwyższą stopę równą 29,554 proc.

Pioneer liderem

Aktywa Pioneera zostaną jednak już 23 lipca przeniesione do funduszu Pekao. A to oznacza, że zaledwie raz Pioneer miał szansę zająć miejsce w rankingu.

— Na ten wynik wpływ miało to, że udało się zmieniać alokację aktywów odpowiednio do sytuacji na giełdzie, a przez to zmniejszać udział akcji w portfelu w okresach spadku cen akcji na gieldzie. Miało to znaczenie szczególne w pierwszym półroczu. Zdecydowaliśmy się też naredukcję akcji z WIG 20 i spółek informatycznych, które okazały się mocno przecenione. Przez ostatnie 1,5 roku inwestowaliśmy w spółki o małej i średniej kapitalizacji, które najmniej odczuwały spadki na GPW. Sztandarowym przykładem jest sprzedaż z dużym zyskiem w transakcji pakietowej akcji huty szkła Irena — mówi Jarosław Skorulski, wiceprezes Pekao PTE i były prezes Pioneer PTE.

Dodaje, że trzecim czynnikiem, który wpłynął na stopę zwrotu OFE, był duży udział obligacji długoterminowych o stałym oprocentowaniu, co pozwoliło funduszowi zarobić przy spadku stóp procentowych.

Bankowy rozczarował

Kolejne pozycje zajęły także fundusze o niezbyt wysokich aktywach. Są nimi OFE Dom i Polsat.

Na czwartej pozycji znalazł się lider na rynku OFE, który na koniec czerwca pod względem wysokości aktywów obejmował 31 proc. rynku — Commercial Union OFE BPH CU WBK. Kolejne największe fundusze na rynku zajęły już gorsze pozycje: Nationale-Nederlanden — 10, PZU Złota Jesień — 13, a AIG — 14. W ostatnich dniach czerwca działy się jednak cuda, szczególnie w kontekście kolejnych spadków na warszawskim parkiecie. Najlepiej świadczy o tym fakt, że 28 czerwca fundusz Pocztylion zajmował 11 pozycję w rankingu stopy zwrotu, a już dzień później, w dniu liczenia dwuletniej stopy, wskoczył na 7 miejsce.

Minimalnej wymaganej stopy zwrotu, będącej połową średniej ważonej stopy zwrotu, nie osiągnął tylko jeden fundusz — Bankowy OFE. Oznacza to, że w ciągu trzech dni z rachunku rezerwowego pokryty będzie niedobór wysokości prawie 3,7 mln zł. W dniu dopłaty wartość każdej jednostki rozrachunkowej OFE wzrośnie o 10 groszy.

— Nasza strategia zakłada duży udział akcji w portfelu, a w tym akcji spółek z sektora nowych technologii. Decydujące były zaś zmiany cen akcji w tej części aktywów. Duże spadki cen w kwietniu 2000 roku i potem w październiku-listopadzie zepchnęły nas z rankingu. Nie udało nam się też dobrze ocenić pierwszego półrocza tego roku — mówi Edward Szczytowski, wiceprezes PKO/Handlowy PTE.

Stopy zwrotu OFE — jak wcześniej podejrzewali zarządzający aktywami — są dość zbliżone do siebie. Zdaniem Jarosława Skorulskiego, na wyniki OFE głównie wpływ miała sytuacja giełdowych spółek internetowych. Spadki okazały się bardzo dotkliwe.

— Inflacja w ciągu ostatnich dwóch lat wyniosła 17,5-17,8 proc. Gdyby zainwestować dwa razy w roczne depozyty w bankach komercyjnych, to zwrot wyniósłby średnio 23 proc. WIG spadł w czasie dwóch lat o 17 proc., a WIG 20 — o 21 proc. Na tym tle wyniki OFE nie są złe. Teraz fundusze muszą wyciągnąć wnioski, aby nie tracić tak dużo na spadkach cen. Przed spadkami chronić mogą zabezpieczenia na futures — oczywiście, gdyby OFE miały taką możliwość — mówi Jarosław Skorulski.

Wyniki nie najgorsze

Zdaniem analityków rynku, takich wyników OFE można było się spodziewać. Są one zbliżone do stopy zwrotu osiąganej przez fundusze inwestycyjne stabilnego wzrostu, których skład portfela jest zbliżony do portfela OFE.

— Stopy zwrotu pozwolą przeanalizować, czy jesteśmy zadowoleni z funduszu. Obecne wyniki nie dają gwarancji, że tak samo będzie w przyszłości — mówi Cezary Mech, prezes UNFE.

Większość przedstawicieli OFE zgodnie podkreśla, że ogłoszone wyniki inwestycyjne nie powinny być podstawą do pochopnych decyzji o zmianie funduszu.

We wtorkowym wydaniu „PB” w rankingu OFE Pocztylion znalazł się na niewłaściwym miejscu. Błędne informacje na temat wartości jednostki rozrachunkowej otrzymaliśmy od pracownika funduszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OFE Pioneer zarobił na akcjach Średniaków