OFE potrzebują zmian w przepisach

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 09-04-2001, 00:00

OFE potrzebują zmian w przepisach

Fundusze emerytalne — mimo że są najsprawniej działającym ogniwem reformy — są przedmiotem nieustannych dyskusji, dotyczących zakresu i możliwości ich działania. Faktem jest, że przepisy regulujące ich działalność wymagają wprowadzenia różnych zmian, szczególnie tych, które dotyczą inwestycji. Głośno wypowiadali się już na ten temat przedstawiciele funduszy. W tym kontekście propozycje reform, o których mówi w dzisiejszym ,,Pulsie Biznesu’’ Marek Góra — współtwórca reformy emerytalnej — wydają się być bliskie koncepcji samych OFE.

Dotychczasowe pomysły na zmiany w działalności funduszy spotykały się z ostrą krytyką. Propozycje Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, który jako pierwszy chciał coś reformować, napotkały duży opór zarówno po stronie funduszy emerytalnych, jak i Ministerstwa Pracy. Propozycja noweli ustawy, przygotowana przez posłów Unii Wolności, również miała wielu przeciwników — nie tylko OFE, ale także rządu i Komitetu Społecznego Rady Ministrów. W efekcie z noweli wycofała się sama UW.

Na temat propozycji zawartych w kolejnej próbie zmian, przygotowanych przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, na forum publicznym nie dyskutowano zbyt wiele. Kontrowersyjną nowelizacją ustawy o OFE jest natomiast ostatni projekt ZChN, który w dużej mierze pokrywa się z wcześniejszymi propozycjami UNFE. Jeden argument był stale obecny podczas dyskusji na temat kolejnych propozycji: jest za wcześnie, by cokolwiek zmieniać. Czy jednak po ponad dwóch latach od startu reformy nie przyszedł czas na te zmiany, wprowadzane choćby małymi krokami?

Propozycje, o których mówi Marek Góra, sprzyjają funduszom emerytalnym. Pozwalają na konsolidację, która od ubiegłego roku staje się jednym z najważniejszych problemów. Rozszerzają też możliwości inwestycyjne.

Nie wiadomo, czy kolejna propozycja zmian w działalności OFE znajdzie jakiś odzew czy podzieli losy wcześniejszych koncepcji. Jedno jest pewne: za kadencji tego parlamentu nie można raczej liczyć na nowelizację ustawy o OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu