Oferta Redanu skusi inwestorów

Tadeusz Stasiuk, Kinga Żelazek
opublikowano: 25-11-2003, 00:00

Publiczna subskrypcja 3,75 mln akcji Redanu, która kończy się dzisiaj, mimo spadków na giełdzie, może być sukcesem. Sugeruje to zarówno pięciokrotne przekroczenie limitu sprzedawanych akcji w ramach stworzonej księgi popytu (inwestorzy kwalifikowani zgłosili chęć nabycia 15 mln akcji z 3 mln, jakie zaoferowała spółka), jak i przebieg zapisów w transzy detalicznej.

Cena 12 zł za walor określona na podstawie book-buildingu wydaje się dość atrakcyjna. Zawiera przy tym niewielką premię względem wycen przygotowanych przez analityków. Wskaźnik cena/zysk przy tym poziomie cenowym wynosi przy uwzględnieniu zysku netto po trzech kwartałach 20,02, a na koniec roku (prognoza zakłada ponad 14 mln zł) może wynieść blisko 14. Giełdowy konkurent — gdańskie LPP — może obecnie pochwalić się tym wskaźnikiem na poziomie 24,8. Sugeruje to na znaczny potencjał wzrostu ceny akcji. Z kolei wskaźniki ROE i ROA wynoszą odpowiednio 31,94 i 10,27. W przypadku tego pierwszego, średnia dla amerykańskich przedstawicieli sektora wynosi około 16.

Większość z planowanych wpływów z emisji (40-50 mln zł) spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje, które w ciągu najbliższych dwóch lat mają pochłonąć łącznie około 100 mln zł. Spożytkowane one zostaną głównie na rozbudowę sieci salonów odzieżowych Top Secret i dyskontów Textile Market, w tym na ekspansję zagraniczną marek firmowych.

Głównym udziałowcem spółki, która po trzech kwartałach tego roku odnotowała 94 mln zł przychodów i 9,6 mln zł zysku netto, jest rodzina Wiśniewskich (91 proc. akcji). Po emisji udział ten ma spaść do „zaledwie” 75 proc., co można uznać za jeden z nielicznych minusów oferty. Innym zagrożeniem jest spora ilość prawie darmowych akcji, które spółka chce sprzedać m.in. pracownikom i kadrze menedżerskiej, chociaż czasowo ograniczono ryzyko ich podaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Kinga Żelazek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oferta Redanu skusi inwestorów