Oferta skarbu państwa cieszy się dużym popytem

DI
opublikowano: 23-06-2009, 00:00

Sprzedaż obligacji detalicznych w maju sięgnęła 350 mln zł i była o 15 proc. większa niż miesiąc wcześniej. Popyt był o 47 mln zł większy niż w kwietniu i o 32 mln zł wyższy niż rok wcześniej. W tym roku Polacy kupili już papiery za 1,75 mld zł.

W maju resort oferował inwestorom cztery rodzaje obligacji: dwuletnie (mają symbol DOS0511), trzyletnie (TZ0512), czteroletnie (COI0513) oraz dziesięcioletnie (EDO0519). Sprzedaż prowadzono w placówkach PKO BP, przez telefon oraz przez internet. Kolejny raz najbardziej popularne okazały się dwulatki o stałym oprocentowaniu. Kupiono je za 200 mln zł (wobec 188 mln zł w kwietniu). Odsetki dla posiadaczy serii DOSO511 wynoszą 5,5 proc. w skali roku. Według DM PKO BP, papiery dwuletnie kupiło w maju około 8,4 tys. osób. To o 1,1 tys. więcej niż w kwietniu. Typowy inwestor nabył przeciętnie 500 sztuk dwulatek, choć spora część nabywców poprzestała na zleceniach opiewających na 50 i mniej papierów.

Maj był pierwszym miesiącem sprzedaży trzylatek serii TZ0512, oprocentowanych 4,31 proc. w skali rocznej przez pierwsze pół roku oszczędzania. Potem kupon wyznaczany jest na bazie rynkowej stopy WIBOR 6M. Sprzedaż papierów z nowej oferty sięgnęła 31,2 mln zł, wobec 3,2 mln zł w kwietniu.

Sprzedaż obligacji czteroletnich osiągnęła wartość 52 mln zł i była wyższa niż popyt w kwietniu (46 mln zł). Czterolatki są indeksowane inflacją i przynoszą odsetki co roku. Oprocentowanie w kolejnych latach uzależnione jest od poziomu inflacji. Eksperci przypominają, że papiery czteroletnie cieszą się największą popularnością w okresach szybszego wzrostu cen. Tak było w 2008 r., kiedy ich sprzedaż sięgnęła rekordowego poziomu 791 mln zł. W tym roku jest to już 213 mln zł.

Na drugim miejscu pod względem zainteresowania uplasowały się w maja papiery dziesięcioletnie (serii EDO0519). Wartość sprzedanych obligacji wyniosła 69 mln zł, wobec 65 mln zł w kwietniu. Dziesięciolatki są najwyżej oprocentowanym instrumentem z całej oferty resortu. W ten sposób ministerstwo premiuje długi okres oszczędzania. Kupon papierów oferowanych w maju wynosił 7 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Zwiększone zainteresowanie "długimi" papierami eksperci obserwują od dłuższego czasu. Według ekspertów, to wynik zarówno braku podobnego produktu komercyjnego, jak i coraz większa skłonność Polaków do odkładania pieniędzy na przyszłość. — Kryzys na rynkach ograniczył możliwości inwestycyjne. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się zakupić bezpieczne papiery, tym bardziej że wycofać się z takiej inwestycji jest bardzo łatwo — komentuje Anna Suszyńska z Ministerstwa Finansów.

Wycofanie się z inwestycji jest możliwe w każdym momencie. Wtedy kwota należnych odsetek pomniejszana jest o 1 zł od każdej sztuki posiadanej obligacji (podobny mechanizm przewidziano w przypadku papierów dwu- i czteroletnich).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane