Oferta skarbu państwa cieszy się dużym popytem

DI
23-06-2009, 00:00

Sprzedaż obligacji detalicznych w maju sięgnęła 350 mln zł i była o 15 proc. większa niż miesiąc wcześniej. Popyt był o 47 mln zł większy niż w kwietniu i o 32 mln zł wyższy niż rok wcześniej. W tym roku Polacy kupili już papiery za 1,75 mld zł.

W maju resort oferował inwestorom cztery rodzaje obligacji: dwuletnie (mają symbol DOS0511), trzyletnie (TZ0512), czteroletnie (COI0513) oraz dziesięcioletnie (EDO0519). Sprzedaż prowadzono w placówkach PKO BP, przez telefon oraz przez internet. Kolejny raz najbardziej popularne okazały się dwulatki o stałym oprocentowaniu. Kupiono je za 200 mln zł (wobec 188 mln zł w kwietniu). Odsetki dla posiadaczy serii DOSO511 wynoszą 5,5 proc. w skali roku. Według DM PKO BP, papiery dwuletnie kupiło w maju około 8,4 tys. osób. To o 1,1 tys. więcej niż w kwietniu. Typowy inwestor nabył przeciętnie 500 sztuk dwulatek, choć spora część nabywców poprzestała na zleceniach opiewających na 50 i mniej papierów.

Maj był pierwszym miesiącem sprzedaży trzylatek serii TZ0512, oprocentowanych 4,31 proc. w skali rocznej przez pierwsze pół roku oszczędzania. Potem kupon wyznaczany jest na bazie rynkowej stopy WIBOR 6M. Sprzedaż papierów z nowej oferty sięgnęła 31,2 mln zł, wobec 3,2 mln zł w kwietniu.

Sprzedaż obligacji czteroletnich osiągnęła wartość 52 mln zł i była wyższa niż popyt w kwietniu (46 mln zł). Czterolatki są indeksowane inflacją i przynoszą odsetki co roku. Oprocentowanie w kolejnych latach uzależnione jest od poziomu inflacji. Eksperci przypominają, że papiery czteroletnie cieszą się największą popularnością w okresach szybszego wzrostu cen. Tak było w 2008 r., kiedy ich sprzedaż sięgnęła rekordowego poziomu 791 mln zł. W tym roku jest to już 213 mln zł.

Na drugim miejscu pod względem zainteresowania uplasowały się w maja papiery dziesięcioletnie (serii EDO0519). Wartość sprzedanych obligacji wyniosła 69 mln zł, wobec 65 mln zł w kwietniu. Dziesięciolatki są najwyżej oprocentowanym instrumentem z całej oferty resortu. W ten sposób ministerstwo premiuje długi okres oszczędzania. Kupon papierów oferowanych w maju wynosił 7 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Zwiększone zainteresowanie "długimi" papierami eksperci obserwują od dłuższego czasu. Według ekspertów, to wynik zarówno braku podobnego produktu komercyjnego, jak i coraz większa skłonność Polaków do odkładania pieniędzy na przyszłość. — Kryzys na rynkach ograniczył możliwości inwestycyjne. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się zakupić bezpieczne papiery, tym bardziej że wycofać się z takiej inwestycji jest bardzo łatwo — komentuje Anna Suszyńska z Ministerstwa Finansów.

Wycofanie się z inwestycji jest możliwe w każdym momencie. Wtedy kwota należnych odsetek pomniejszana jest o 1 zł od każdej sztuki posiadanej obligacji (podobny mechanizm przewidziano w przypadku papierów dwu- i czteroletnich).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oferta skarbu państwa cieszy się dużym popytem