Offex rzuci wyzwanie OM

Kozmana Magdalena
01-12-2000, 00:00

Offex rzuci wyzwanie OM

Cztery największe szwedzkie banki stworzą w przyszłym roku prywatną elektroniczną giełdę handlu akcjami. Będzie to poważna konkurencja dla sztokholmskiej giełdy.

Największe banki szwedzkie: SEB, Swedbank, Handelsbanken i MeritaNordbanken stworzą pierwszą w kraju prywatną sieć handlu akcjami w Internecie. Nowa giełda wirtualna będzie miała nazwę Offex, co stanowi skrót od angielskiego „off the exchange” (poza giełdą). Klienci czterech banków założycielskich będą mogli na niej obracać akcjami i warrantami notowanymi na sztokholmskim parkiecie.

Przedsięwzięcie ma ruszyć w drugiej połowie 2001 roku. Początkowo handel poprzez Offex będzie możliwy w godz. 9.00- -21.00, także w weekendy. Docelowo inwestorzy mają korzystać z Offex 24 godziny na dobę.

— Wszystkie cztery banki są zgodne, że będzie to prawdziwy przełom — powiedział John Ödmann, prezes Offex w wywiadzie dla „Dagens Industri”.

Głównym informatykiem Offex zostanie Kristoffer Hägglöf, który pracował nad stworzeniem SAXESS, systemu handlu sztokholmskiego parkietu.

Artykuł zwracał uwagę, że Offex może być dużą konkurencją dla OM Gruppen, operatora sztokholmskiej giełdy, który ostatnio uruchomił wraz z Morgan Stanley Dean Witter elektroniczną platformę handlu akcjami — Jiway. Akcje OM spadły wczoraj o 12 proc. Dla uspokojenia nastrojów OM zasugerował, że może skorzystać na opłatach wnoszonych przez Offex. Ponadto w połowie 2001 roku sztokholmski parkiet wydłuży godziny handlu z 17.30 do 22.00.

Offex wzoruje się na amerykańskich ECNs — elektronicznych sieciach komunikacji. W Stanach Zjednoczonych istnieje już kilka ECNs, do najbardziej aktywnych należą zaś: Island ECN, RediBook ECN, the Brass Utility (BRUT) ECN i Archipelago LLC. ECNs zakładane przez prywatne instytucje zabierają coraz więcej klientów brokerom z Wall Street.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozmana Magdalena

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Offex rzuci wyzwanie OM