Oganesjan: Jukos musi nadal wydobywać ropę

11-08-2004, 12:00

Rosyjska Federalna Agencja Energii zwróci się do komorników sądowych o odblokowanie aktywów Jukosu, zapowiedział w środę jej szef, Siergiej Oganesjan. Zaznaczył, że działania agencji wynikają z obawy zmniejszenia przez koncern wydobycia i eksportu.

- Zwrócimy się o odblokowanie aktywów Jukosu, aby mógł on płacić przynajmniej podstawowe zobowiązania. Naszym celem jest uniknięcie wstrzymania wydobycia. Jukos produkuje 20 proc. rosyjskiej ropy. Inne firmy nie są w stanie uzupełnić ewentualnych braków– powiedział Oganesjan.

Szef Federalnej Agencji Energii zwrócił uwagę, że ewentualne wstrzymanie wydobycia i eksportu przez Jukos oznacza zniknięcie z globalnego rynku 700 tys. baryłek ropy dziennie. Nie ujawnił, w jaki sposób kalkulował dane. Dzienna produkcja Jukosu wynosi 1,7 mln baryłek dziennie z czego 1 mln jest eksportowane.

Oganesjan podkreślił, że jeśli nawet zapadnie decyzja o przejęciu aktywów Jukosu w ramach spłaty zaległości podatkowych, nie powinno to spowodować spadku wydobycia ropy. Szef Federalnej Agencji Energii stwierdził, że rosyjskie władze nie chcą narazić się na oskarżenia o spowodowanie gwałtownego wzrostu cen ropy na światowych rynkach.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Oganesjan: Jukos musi nadal wydobywać ropę