„Ojciec” Bitcoin Pizza Day znów kupił pizzę za bitcoiny

opublikowano: 27-02-2018, 08:37
aktualizacja: 27-02-2018, 08:39

Laszlo Hanyecz, który osiem lat temu kupił dwie pizze za 10 tys. bictoinów, aby dowieść, że wirtualnym pieniądzem można realnie płacić, znów jest bohaterem mediów.

O Hanyeczu zaczęło być głośno kiedy bitcoin mocno zdrożał i zapłacona przez niego cena za pizzę stała się absurdalnie wysoka, w przeliczeniu na obecny kursy wynosi ponad 100 mln USD. 22 maja, czyli dzień w którym dokonał transakcji w 2010 roku, dostał nazwę Bitcoin Pizza Day.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Obecnie Hanyecz pojawił się w mediach przy okazji kolejnego zakupu pizzy. Tym razem jednak celem dewelopera było pokazanie, że koszt transakcji nie musi być wysoki. W ubiegłym roku sięgał nawet 55 USD, co podważało sensowność dokonywania zakupów przy pomocy bitcoina. Aby to zmienić deweloperzy opracowali Lightning Network, technologię umożliwiającą znaczne obniżenie kosztów transakcji. Hanyecz zaprezentował to w praktyce. Jak przed laty kupił dwie pizze za 0,00649 bitcoina, czyli równowartość 67 USD. Koszt transakcji wyniósł 0,06 USD.

- Chciałem pokazać, że tak, nadal można kupić pizzę płacąc bitcoinem – powiedział Hanyecz. – Kiedy jest to 50 USD za pizzę i 100 USD opłaty za transakcję to nie działa. Dzięki Lightning Network możemy mieć bezpieczeństwo bitcoina i natychmiastowy transfer. Nie trzeba czekać na potwierdzenie blockchainu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu