Okazja uczyniła z funduszu łowcę

  • Emil Szweda
opublikowano: 29-10-2012, 00:00

Wydarzeniem tygodnia, a pod pewnym względem nawet roku, były transakcje na rynku listów zastawnych.

Przecena na Catalyst, ale także obawy wokół obligacji korporacyjnych w ogóle powodują, że na rynku pojawiają się łowcy okazji. Przejawem tego jest powołanie nowego funduszu obligacji wyspecjalizowanego w „trudnych przypadkach”.

Tak właśnie należy odczytać powołanie nowego FIZ przez Noble Funds, który ma specjalizować się w udzielaniu finansowania emitentom z chwilowymi problemami płynnościowymi (w zamian za mocne zabezpieczenia lub możliwość konwersji na akcje) lub odkupywaniem obligacji od inwestorów, którzy szukają szybkiej ścieżki wyjścia. Ceną za to jest solidne dyskonto.

Przypadków w jednej i drugiej grupie może przybywać, czego przejawy znajdziemy także wśród transakcji zawieranych na Catalyst. Nie ustaje podaż obligacji Marvipolu, zwłaszcza serii wygasającej w sierpniu przyszłego roku. Inwestor (raczej jeden niż grupa) położył na stole 500 sztuk (0,5 mln zł) z ceną 96 proc.

Dla porównania, wcześniej chodziły one w pakietach po kilkadziesiąt sztuk, ale sprzedający nie schodził poniżej 97 proc. Wystawienie na sprzedaż obligacji o wartości kilkuset tysięcy na Catalyst jest sytuacją rzadką.

Z reguły, jeśli dochodzi tu do milionowych transakcji, to są one uzgadniane. Catalyst jest wówczas tylko platformą, rodzajem escrow dla zawarcia dogranej wcześniej transakcji. Zatem odkrycie kart — podaż Marvipolu pojawiła się także na BondSpot — jest swego rodzaju ewenementem, ale świadczącym o wierze sprzedającego w rosnącą efektywność Catalyst.

Detalicznych inwestorów tego rodzaju papiery nie interesują wcale ze względu na niskie oprocentowanie (w granicach oprocentowania kredytów hipotecznych, których listy zastawne są właśnie reprezentantem), więc odnotujmy ten fakt tylko w statystykach. Niemniej warto pamiętać, że oprocentowanie niektórych kredytów hipotecznych zależy w części właśnie od notowań listów zastawnych. Była to druga i trzecia transakcja na rynku listów zastawnych w tym roku.

Największe zainteresowanie towarzyszyło debiutowi nowej serii PCC Rokita. Głównie dlatego, że w czasie zapisów inwestorzy indywidualni złożyli zamówienia na papiery za 43,5 mln zł, a przyznano im około 13 mln zł. Redukcja na poziomie 70 proc. na rynku akcji byłaby gwarancją rakietowego startu kursu. W przypadku obligacji cena podskoczyła do 101,5 proc., ograniczając rentowność do niewiele ponad 8 proc. z 9-procentowego oprocentowania. Ktoś, kto sprzedał obligacje po 101,5 proc., zarobił 1,5 proc. w miesiąc. Czyli — razem z odsetkami — 18,5 proc. w skali roku. Jeszcze jeden dobry powód, by interesować się rynkiem obligacji korporacyjnych także w przypadku emisji, a nie tylko handlu na Catalyst.

Kalendarium

Poniedziałek

Polska — raport kwartalny publikują Bank Millennium, Budimex i Kernel

Strefa euro — spotkanie Mariano Rajoya, premiera Hiszpanii z Mario Montim, premierem Włoch

Wtorek

Polska — debiut ZE PAK na giełdzie, wyniki kwartalne

publikują Lotos, BRE Bank i Wawel

Hiszpania — wstępna wartość PKB za III kwartał

Środa

USA — raport ADP

Polska — indeks PMI dla przemysłu, raport kwartalny publikuje Gant

Strefa euro — stopa bezrobocia za wrzesień

Czwartek

Polska — dzień wolny

Chiny — indeks PMI dla przemysłu

USA — indeks ISM dla przemysłu

Piątek

USA — stopa bezrobocia, zmiana zatrudnienia

Strefa euro — indeks PMI dla przemysłu [KMK]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda obligacje.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu