Okręgi ludne zabrały małym

28-05-2014, 00:00

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego (PE) opadł bitewny kurz i wyłonił krajobraz kadencji 2014–19.

W skali makro niewiele się zmienia — chadecka Europejska Partia Ludowa (EPP) pozostaje najsilniejszą frakcją i to jej kandydat, Jean-Claude Juncker z Luksemburga, wydaje się niemal pewnym przewodniczącym Komisji Europejskiej. Na nieformalnym szczycie w Brukseli omówili już tę kwestię szefowie unijnych państw i rządów. Oczywiście EPP będzie musiała się nieźle nagimnastykować, aby zebrać w PE wymaganą większość.

W kraju pokazała swoje jak najgorsze możliwości niepojęta dla głosujących ordynacja wyborcza. Bardziej jaskrawie niż pięć lat temu wystąpiło szkodliwe zjawisko tzw. wędrowania mandatów, które obrazuje mapka. W każdym okręgu pierwsza liczba oznacza teoretyczny przydział miejsc zgodny z liczbą mieszkańców, a druga — faktyczny wynik z 25 maja. Cztery okręgi straciły po mandacie, cztery odpowiednio zyskały, a tylko pięć pozostało w normie. Ta specyficzna koncentracja wyborczego kapitału wiąże się mniej z różnicami we frekwencji, a głównie z nożycami ludnościowymi. W drugim poziomie rozdziału mandatów porównywane są głosy zdobyte przez daną partię w poszczególnych okręgach. Do wspólnego mianownika sprowadzone są liczące zarówno 4,5 mln mieszkańców, jak i ledwie przekraczające 2 mln. To arytmetyczna i logiczna paranoja.

Mechanizm ten można wytłumaczyć na przykładzie listy Platformy Obywatelskiej. W ludnym okręgu śląskim krajowy rekordzista Jerzy Buzek wynikiem 254 319 głosów pomógł wyssać dla tego regionu trzeci mandat PO i zabrał do PE niemal na swoich plecach kandydata z rezultatem… 9268. Ów mandat wyciągnięty został z Lublina, gdzie umieszczonemu na pierwszym miejscu Michałowi Kamińskiemu, z indywidualnym wynikiem 23 264 głosy, pozostał tylko lament za utraconym unijnym rajem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Okręgi ludne zabrały małym