Olejniczak: IACS będzie gotowy na czas

22-01-2004, 13:48

PAPL Program IASC (Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli) zostanie wykonany na czas. Harmonogram budowy systemu jest systematycznie realizowany, chociaż bardzo napięty - zapewnił w czwartek w Sejmie minister rolnictwa Wojciech Olejniczak, odpowiadając na pytania posłów.

Minister poinformował, że obecnie prowadzone są szkolenia rolników. Dotychczas przeszkolono pół miliona osób w zakresie sposobu wypełniania wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała wypisy numeryczne działek, tak by rolnicy od 15 kwietnia do 15 czerwca 2004 roku mogli składać wnioski o dopłaty - zaznaczył Olejniczak.

Minister przypomniał, że wypłaty dla rolników będą miały miejsce od grudnia 2004 roku do kwietnia 2005 roku. W sumie do rolników trafi 7 mld zł i będzie to kwota nieporównywalna do pomocy, jaką otrzymują rolnicy obecnie.

W opinii Olejniczaka, problemy z budową IASC-u wynikają z tego, że początkowo budowano system standardowy, który nie ma zastosowania w Polsce. I dopiero obecne kierownictw resortu rolnictwa podjęło decyzję o budowie systemu obszarowego.

Obecnie firma Hewlett Packard (HP) oddaje poszczególne moduły. Cały system informatyczny ma być oddany do końca stycznia i wtedy rozpocznie się jego wdrażanie.

Minister podkreślił, że funkcjonuje już system rejestracji zwierząt.

"Jest on jeszcze zbyt wolny, gdy 1000 osób pracuje w systemie przy komputerach; mamy zapewnienie, że w miarę doprecyzowania elementów tego systemu będzie on szybko +chodził+" - powiedział.

Olejniczak zapewnił, że obecnie w systemie można odnaleźć każdą sztukę bydła, która jest wpisana. Komisja Europejska badała ten system i nie było sytuacji, że jakaś sztuka bydła gdzieś zaginęła.

Szef resortu rolnictwa potwierdził, że obecnie ARiMR nie posiada własnej serwerowni i dzierżawi pomieszczenia na serwery od firmy HP. Jego zdaniem, obecnie najważniejsze jest uruchomienie systemu, a potem można zastanawiać się, gdzie zlokalizować serwerownię i centralę Agencji.

"Czas, kiedy można podjąć decyzję (o lokalizacji serwerowni) minął dokładnie półtora-dwa lata temu, dzisiaj kiedy zostały 4 miesiące do uruchomienia systemu, nie jestem samobójcą, bym podjął decyzję o budowie biurowca albo jego kupnie lub o wydaniu kilkunastu milionów złotych na budowę serwerowni zapasowej" - powiedział minister.

Olejniczak podkreślił, że system IASC zostanie uruchomiony na serwerach ARiMR, które pracują w pomieszczeniach dzierżawionych od HP, a decyzja o budowie serwerowni zostanie podjęta w drugim półroczu tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Olejniczak: IACS będzie gotowy na czas