Oliwska palmiarnia do odnowy

opublikowano: 11-06-2017, 22:00

Gdańsk, podobnie jak Warszawa, niedługo wyburzy zabytkową rotundę — w Oliwie w słynnym ogrodzie botanicznym w Parku Opackim im. Adama Mickiewicza.

Tam jednak konserwator zabytków nie robił problemów. Przetarg na przebudowę kompleksu ogłoszono w maju. W czwartek 8 czerwca 2017 r. otwarto oferty — zgłosiły się trzy firmy: Elbud Gdańsk, Am-For Arkadiusz Fortuna z Włocławka oraz Jakub Gościcki Tora Build z Gdyni. Najtańsza opiewa na 7,70 mln zł, najdroższa — na 9,97 mln zł.

Ratusz zapowiada, że wkrótce wybierze wykonawcę. W miejsce szklanej palmiarni w kształcie rotundy, w której rośnie 180-letnia palma i inne egzotyczne rośliny, władze miasta chcą postawić większą i nowocześniejszą. Ma mieć formę „cylindrycznej rotundy” i szklaną fasadę z funkcją automatycznego otwierania.

Realizacja pierwszego etapu obejmuje zabezpieczenie roślinności, rozbiórkę i budowę rotundy. Wszystkie prace mają się odbywać bez uszczerbku dla zwiedzania parku. Nowa palmiarnia powinna być gotowa do końca listopada 2017 r. W drugim etapie, zaplanowanym na przyszły rok, przebudowana ma być oranżeria, a także szklarnia i zagospodarowany teren wokół palmiarni (m.in. przywrócone zostaną elementy historyczne).

— Z uwagi na znajdującą się w palmiarni roślinność, która na czas robót zostanie zabezpieczona, wszelkie prace prowadzone będą ze szczególną ostrożnością — mówi Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Palmiarnia wybudowana w latach 80. XIX w. jest już w kiepskim stanie technicznym. Miasto uzyskało zgodę konserwatora zabytków na skreślenie jej z rejestru zabytków, do którego cały kompleks wpisano w 1971 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu