Czytasz dzięki

Olsztyńscy liderzy

Dorota Wojnar
opublikowano: 06-03-2008, 00:00

Temat funduszy unijnych zdominował spotkanie najbardziej dynamicznych firm z Warmii i Mazur.

Temat funduszy unijnych zdominował spotkanie najbardziej dynamicznych firm z Warmii i Mazur.

W końcu marca przedsiębiorcy z Warmii i Mazur rozpoczną wyścig o 1,5 mld EUR dotacji z regionalnego programu operacyjnego. Choć podczas uroczystej gali Gazel Biznesu w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza przedstawiciele firm byli często sceptyczni, to jednak temat brukselskich pieniędzy budził ogromne zainteresowanie.

— Zrealizowaliśmy już siedem projektów z funduszu Phare. Fundusze strukturalne wymagają więcej wysiłku, jednak trzeba wykorzystać tę szansę i nie warto z tym zwlekać — radzi Andrzej Degórski z Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kętrzynie.

— Firmy z Warmii i Mazur mogą uzyskać dofinansowanie na technologie innowacyjne w skali krajowej lub regionalnej. To znacznie bardziej liberalne kryteria niż w większości województw, nie mówiąc o programach krajowych — mówi Joanna Sonntag z ING Banku Śląskiego.

Przedsiębiorcy chętnie by sięgnęli po pieniądze z Brukseli, jednak napotykają trudne do pokonania przeszkody.

— Najpierw nie było terminów startu programów, później je przesuwano. Takie znaki zapytania nie sprzyjają podejmowaniu decyzji. Przedsiębiorca musi się do inwestycji przygotować: uzyskać pozwolenie na budowę, umówić wykonawcę, załatwić formalności — wylicza przedstawiciel firmy z branży turystycznej.

Unijne dofinansowanie można wykorzystać też do przygotowania debiutu giełdowego. Warto przypomnieć, że na GPW jest 70 byłych Gazel.

Na parkiet nie wybiera się zwycięzca regionalnej listy na Warmii i Mazurach, firma Siwik Intertrade z Mrągowa, handlująca ciężkimi olejami opałowymi (co roku dostarcza ich odbiorcom około 40 tys.).

— Kluczem w naszej działalności jest outsourcing. Pozbywamy się kosztów stałych, zlecając na zewnątrz wszystko, co można, np. księgowość — mówi Alfred Siwik, właściciel firmy.

Drugie i trzecie miejsce zajęły firmy PKUWiM Pekum z Olsztyna, budująca systemy wodociągowe, kanalizacyjne i melioracyjne, oraz PPH Jarosław Cierniewski z Nidzicy, producent poduszek do mebli tapicerowanych.

„PB” wyróżnił też firmy, które podczas siedmiu lat naszego rankingu najczęściej sięgały po tytuł najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw. Nagrody Super-Gazel otrzymały firmy Paged-Sklejka, Kram i Zakłady Produkcyjno-Usługowe Prawda.

region w statystyce

Powierzchnia (w tys. km kw.) 24, 2

Ludność (w mln) 1,5

Stopa bezrobocia (w proc.) 19,0

Zarejestrowani bezrobotni (w tys.) 98,7

PKB na mieszkańca (w tys. zł) 17,4

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Wojnar

Polecane