OLT Express zawiesza loty

opublikowano: 26-07-2012, 17:06

Jarosław Frankowski, dyrektor zarządzający OLT Express poinformowała, że prawdopodobnie w piątek złoży jeszcze wniosek o upadłość spółki OLT Express Regional, która do tej pory operowała na samolotach typu ATR.

W czwartek wieczorem OLT Express poinformował na swojej stronie, że od 27 lipca odwołuje wszystkie loty regularne i wstrzymuje sprzedaż biletów.

Zobacz więcej

fot.: Eastnews

W piątek przewoźnik ściągnął wszystkie swoje samoloty do Warszawy i poinformował, że będą latać tylko na czarterach. Powodem jest brak pieniędzy na bieżącą działalność.

- W czwartek nasz niemiecki provider płatności, który w ostatnim okresie obsługiwał nam rezerwację i sprzedaż biletów, poinformował, że nie przeleje kolejnych pieniędzy na nasze konto. Decyzję taką podjął rzekomo z powodu rosnącego ryzyka obsługi naszej firmy. W ten sposób zamrożono nam 10 mln zł. W związku z tym dziś nie miałbym pieniędzy, by zapłacić za paliwo, odprawy i inne usługi. Dlatego w czwartek o godz. 22 zdecydowaliśmy się na zawieszenie wszystkich lotów - wyjaśnia Jarosław Frankowski, dyrektor zarządzający spółki OLT Express. - powiedział "Gazecie Wyborczej" Jarosław Frankowski, dyrektor zarządzający spółki OLT Express.

Wcześniej przewoźnik odwołał nieoczekiwanie wszystkie połączenia wykonywane samolotami ATR. W środę przedstawiciele linii zapowiedzieli, że uczynią tak ze względu na zbyt wysokie koszty eksploatacji maszyn, ale od 10 sierpnia.

- Zrobiliśmy to na prośbę inwestora, który nie chce kupować spółki obciążonej długami. W ciągu kilkunastu godzin będę wiedział, czy inwestor wchodzi do spółki, czy nie – mówił jeszcze po południu Jarosław Frankowski, dyrektor zarządzający OLT Express.

Wieczorem linia przestała latać także na rejsach obsługiwanych przez Airbusy. Na rynku pojawiły się informacje, że linia w ogóle kończy.

- Loty ATR-ami linia musiała wstrzymać, bo leasingodawcy zatrzymali maszyny – twierdzi jeden z rozmówców „PB”.

- Nie potwierdzam, że OLT kończy działalność – ucina Jarosław Frankowski.

"Linie OLT Express (...) będą dokonywać zwrotów pieniędzy pasażerom za bilety na odwołane rejsy regularne zakupione za pośrednictwem www.oltexpress.com lub OLT Express Call Center. Pasażerowie anulowanych rejsów są sukcesywnie powiadamiani o zmianach i przysługujących im prawach przez pracowników Call Center - dodano", poinformował przewoźnik w komunikacie.

Linię w dół pociągnął inwestor: Amber Gold. Spółka dotąd zainwestowała w OLT Express 60 mln USD, ale sama ma problemy i nie jest w stanie dalej finansować przewoźnika. OLT Express zapowiedział też podwyżkę cen biletów. Do Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie wpłynęły dotąd dokumenty finansowe poświadczone przez biegłego rewidenta. Biuro podróży Fly Away Travel odwołało sprzedaż usług OLT. Jako przyczynę podało błędne wystawianie faktur VAT przez OLT Express i znaczne opóźnienia w ich otrzymywaniu.

Na problemy konkurenta zareagował Eurolot, który zaproponował niedoszłym pasażerom OLT Express bilety w cenie konkurenta m.in. na trasach z Krakowa do Gdańska i Szczecina. Przedstawiciele Eurolot zapewniają, że to nie koniec i firma będzie uruchamiać loty na części z kolejnych zamkniętych przez OLT tras. Eurolot chce mieć w tym roku 120-150 tys. pasażerów. OLT Express w swojej dotychczasowej historii (od kwietnia do końca lipca) przewiózł już 320 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu