Onet.pl pobił na głowę część technologiczną

Wiktor Krzyżanowski, Mariusz Zielke
29-01-2002, 00:00

Pierwsza sesja dwóch spadkobierców Optimusa udowodniła, że najcenniejszym aktywem nowosądeckiej spółki był portal Onet. pl. Kurs Grupy Onet wzrósł podczas wczorajszej sesji prawie o 50 proc. Papiery Optimusa Technologie. Inwestorzy wycenili je na 16,85 zł, czyli o 22 proc. poniżej ceny otwarcia.

Na GPW zadebiutowały akcje podzielonego Optimusa. Inwestorzy za najcenniejszy skarb spółki uznali portal Onet, którego cena błyskawicznie skoczyła do góry o 50 proc., z 21,3 na 33 zł. Ostatecznie na zamknięciu kurs uplasował się na poziomie 31,90 zł. Optimus Technologie, dla którego kurs odniesienia ustalono na 21,7 zł, po 30 minutach handlu znajdował się na poziomie 15 zł. Potem było odrobinę lepiej i OT zakończył sesję na poziomie 16,85 zł.

— W tej chwili rynek lepiej ocenia cześć internetową. Jest to rozsądna reakcja, gdyż wycena giełdowa przewyższa o 50 proc. wartkość księgową OT. Naszym celem jest jednak odbudowanie wartości spółki technologicznej. Mam nadzieję, że za rok — po zakończeniu restrukturyzacji —- nastąpi zdecydowany wzrost OT — mówi Jacek Krawczyk, prezes Optimusa Technologie.

I tak jednak łączna wycena Optimusa znalazła się znacznie powyżej 43 zł, czyli wyceny sprzed podziału.

— W kurs OT uderza pewnie decyzja Izby Skarbowej o zaległościach podatkowych spółki na kwotę 18 mln zł. Istotnym czynnikiem powodującym wzrost ceny Onetu jest z kolei to, że część inwestorów zainteresowanych spółkami internetowymi przerzuca się z papierów Interii, trzeciego w rankingach portalu, na akcje lidera tej branży — uważa Sobiesław Pająk, analityk CDM Pekao.

— Kurs Interii nie spadał równie dynamicznie, jak rosła wycena Onetu, nie sądzę więc, żeby taka opinia była uzasadniona. Na rynku jest miejsce zarówno dla Onetu jak i Interii — odpowiada Tomasz Jażdźyński, prezes Interii.

Grupa Onet i OT powstały w wyniku pierwszej w historii GPW operacji podziału przez wydzielenie. Dotychczasowi akcjonariusze Optimusa otrzymali w stosunku 1:1 akcje Onetu oraz OT. Autorem projektu jest BRE Bank, który w ten sposób mógł sprzedać po atrakcyjnej cenie najpopularniejszy polski portal grupie medialnej ITI. Sam BRE Bank zachował przy tym kontrolę nad częścią technologiczną, którą zamierza zrestrukturyzować, a w dalszej perspektywie także sprzedać inwestorowi branżowemu.

Według wstępnych szacunków, grupa Optimus w IV kwartale 2001 osiągnęła 179,9 mln zł przychodów. Zysk brutto na sprzedaży wyniósł około 33,3 mln zł, a marża na sprzedaży sięgnęła 18,5 proc. Wynik finansowy na działalności podstawowej wyniósł 7,2 mln zł. W całym 2001 r. przychody Optimusa ze sprzedaży są szacowane na 534,7 mln zł. Według szacunkowych danych, w IV kwartale 2001 r. spółka sprzedała 36 tys. sztuk komputerów PC, a w całym roku ponad 80 tys. komputerów stacjonarnych oraz niemal tysiąc serwerów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski, Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Onet.pl pobił na głowę część technologiczną