Onico wyjątkiem, GetBack się stara

  • Emil Szweda
opublikowano: 24-11-2019, 22:00

Zazwyczaj na niespłacone w terminie obligacje kładziemy krzyżyk. Praktyka rynku zwykle nie wskazywała, by obligatariusze mogli liczyć na zwrot choć części pieniędzy, a już na pewno nie szybko. Ale zdarzają się też wyjątki.

Tym wyjątkiem okazało się Onico. W ratach, ale sukcesywnie od czerwca do listopada spółka spłaciła jedną z dwóch serii obligacji, choć sama wystąpiła z wnioskiem sanacyjnym (co zwykle oznacza wzrost formalności dla obligatariuszy i „chroni” spółkę przed wierzycielami).

O drugą niespodziankę stara się GetBack. Po pierwsze — sprawnie przeniósł fundusze wierzytelnościowe z pozbawionego licencji Saturn TFI do BDM TFI. Być może przetarta ścieżka pozwoli na szybsze wykonanie tego samego manewru z funduszami zarządzanymi przez Lartiq. Sam GetBack dodatkowo zapowiedział, że będzie gotowy na wypłatę pierwszej raty układowej niezwłocznie po zatwierdzeniu układu przez sąd, czyli gdzieś na początku przyszłego roku (według opinii spółki). Byłoby to o rok wcześniej, niż wynikało to z naszych szacunków. Wypada tylko trzymać kciuki. Kolejne dobre wieści z ubiegłego tygodnia to brak trupów w szafach w kolejnych publikowanych sprawozdaniach kwartalnych. Dotyczy to także Idea Banku i Getin Noble Banku, gdzie brak złych wiadomości jest dobrą wiadomością. Oczywiście strata GNB nikogo nie cieszy, ale obydwa banki schodzą z linii strzału i zdejmują z siebie płynnością presję.

O problemach dwóch niepublicznych emitentów doniósł w tym tygodniu „Puls Biznesu”. W przypadku Metropolitan Investment wciąż możliwy jest pozytywny scenariusz, ale w przypadku Great Private Equity i spółek powiązanych zostały już chyba tylko modlitwy — komunikacja spółki z wierzycielami nosi cechy typowej gry na czas, pozbawionej konkretów. I tu docieramy do sedna. Wypada zadać pytanie, w jaki sposób spółka i jej podmioty zależne zdołały pozyskać z emisji obligacji aż 60 mln zł poza rynkiem nadzorowanym (tj. bez udziału licencjonowanych firm inwestycyjnych). Tego rodzaju emisje oczywiście przeprowadzano wcześniej, ale skala kilku milionów złotych to zwykle wszystko, na co stać niezależne butiki inwestycyjne, choć i w tym zdarzały się wyjątki. Okazuje się jednak, że dobra prowizja działa cuda — w tym wypadku miała dochodzić do 12 proc. Oczywiście, jeśli ktoś nie ma zamiaru obligacji spłacać, może pozwolić sobie na taką prowizję, sprzedawcy owych obligacji — jeśli nie był to ich pierwszy kontakt z rynkiem kapitałowym — musieli jednak wiedzieć, że bez powodów nikt takich pieniędzy nie płaci. A nawet jak ma powody i nóż na gardle, też nie płaci.

Drugi wątek jest już jednak przyjemniejszy. Wprowadzenie obowiązku rejestracji emisji obligacji w KDPW oraz funkcji agenta emisji powoduje, że tego rodzaju emisje praktycznie wypadły z rynku. System został uszczelniony, choć zdania na temat słuszności tego kroku mogą być podzielone. Oczywiście nie oznacza to, że strefa pozbawiona nadzoru przestała istnieć.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane