Czytasz dzięki

Opcje na ropę stały się żyłą złota

Za sprawą zamachów w Arabii Saudyjskiej na instalacje naftowe praktycznie bezwartościowe opcje kupna ropy przyniosły krociowe zyski swoim posiadaczom.

61,6 tys. — tyle według stanu na piątek wystawionych było na rynku amerykańskim opcji kupna ropy WTI z ceną wykonania między 55 a 60 USD. Przy notowaniach ropy sięgających na piątkowym zamknięciu 54,85 USD za baryłkę te instrumenty były praktycznie bezwartościowe — miały zapaść we wtorek, a widoków na znaczny wzrost cen na rynku kasowym nie było.

Dla ich posiadaczy weekendowe zamachy na saudyjskie instalacje naftowe, w wyniku których ceny WTI skoczyły w poniedziałek o 7,82 USD na baryłce, czyli o 14,3 proc., były jak wygrana na loterii. Ten prawdopodobnie największy w historii procentowy skok notowań ropy przełożył się na ceny opcji — warte w piątek zaledwie 1 centa opcje z ceną wykonania 60 USD podrożały nawet do 2 USD, czyli o 20 tys. proc. Łączna wartość tylko tych instrumentów wzrosła skokowo od zera do 24 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane