Opcyjni bohaterowie

DI
17-04-2009, 17:28

Zaczynamy od maila Roberta Pardeli, menadżera IT, któremu doskwiera temat opcji.

Opcyjni bohaterowie

Od dłuższego czasu w środkach masowego przekazu słyszy się głosy o złych bankach i naszych dzielnych managerach, którzy zostali przez bankowców oszukani i zmanipulowani. Mam na myśli tytułowe opcje. Słuchając wywodów niektórych polityków o konieczności ratowania zadłużonych zobowiązaniami z tytułu wykonania opcji firm poprzez unieważnienie tych opcji, śmiać mi się chce.

Śmieję się zarówno z polityków, którzy gotowi są unieważniać prawomocne umowy, jakimi są opcje oraz z managerów, którzy zdecydowali się na wykorzystanie instrumentów finansowych, o których chcieli wiedzieć tylko tyle, że czasami pozwalają osiągać spektakularne dochody. Wiadomo, że na rynkach finansowych i w biznesie rządzi strach i chciwość. Szczególnie ta druga cecha daje znać o sobie w przypadku opcji. Managerowie liczyli na duże zyski nie zwracając uwagi na wysokie ryzyko związane z wystawianiem opcji. Tego rodzaju opcje narażają często ich wystawcę na nieograniczone ryzyko finansowe. Staje się tak, jeśli wykorzystuje się je w celach spekulacyjnych a nie np. zabezpieczających przychód ze sprzedaży przed niekorzystną zmianą kursów walutowych.

Chciwość spowodowała stłumienie instynktu managerów i ich wyczulenie na niebezpieczeństwa czyhające w biznesie. Doradcom finansowym (inwestycyjnym) ułatwiło to wpływ na decyzję nieświadomych inwestorów o wystawieniu opcji. Atak polityków i oskarżenia „poszkodowanych” managerów spowodowały spadek zaufania do rynków finansowych i zwróciły uwagę świata na próby ręcznego sterowania rynkiem finansowym przez polskich polityków. Raczej nie należy oczekiwać korzystnych komentarzy ze świata, jeśli doszłoby do bezprawnego unieważnienia opcji.
 
Nieodpowiedzialne decyzje przedsiębiorców mają też inny wymiar. Upadają przedsiębiorstwa uprzednio rentowne, których jedynym bieżącym problemem jest zadłużenie wymuszone decyzjami spekulacyjnymi. Zwalniani pracownicy mają prawo do wyrażania dezaprobaty w stosunku do managerów, którzy postawili zarządzane przez siebie przedsiębiorstwa w zakładzie i przegrali. Najbardziej smutne jest to, że ci managerowie inwestowali w instrumenty, o których nie mieli zielonego pojęcia. Nie zadali sobie trudu zweryfikowania szans i zagrożeń wynikających z wystawiania opcji. Nie najlepiej świadczy to o mądrości zarządzających. Czy będzie to dla innych przestrogą? Czy w przyszłości chciwość przedsiębiorców nie zaślepi potrzeby stabilnego rozwoju ich firm?

Smutne są też pomysły polityków. Być może zamiast ratować status quo managerów poprzez uznanie opcji jako nieważnych, powinni dokapitalizować upadające spółki i przekazać ich akcje pracownikom? Pracownicy pilnowaliby decyzji zarządów, koncentrując je na podstawowej działalności i uniemożliwialiby podejmowanie ryzykownych działań spekulacyjnych.

Dlaczego w tytule użyłem zwrotu „bohaterowie”? Otóż gdyby spekulacje przedsiębiorców okazały się zyskowne środki masowego przekazu prześcigałyby się w tworzeniu list 100, 500, itp. najbardziej „zarobionych” managerów. Wszyscy okrzyknęliby ich wizjonerami i znakomitymi fachowcami. Byłyby wywiady, artykuły w prasie a może nawet książki dokładnie opisujące zastosowane strategie inwestycyjne. Mimo dobrych chęci wyszło jak zwykle. Ciekawe czy powstanie lista 100, 500, itp. najbardziej „przegranych” przedsiębiorców?

Piszcie na moimzdaniem@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Opcyjni bohaterowie