OPEC+ prawdopodobnie utrzyma limity produkcji ropy

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 31-03-2023, 11:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na plusie. Ceny ropy były beneficjentami mniejszej awersji do ryzyka wśród inwestorów na globalnych rynkach finansowych, głównie uspokojenia nastrojów wokół sektora bankowego.

Dzisiaj rano pozytywnym akcentem, nie tylko na rynku ropy, była publikacja odczytu indeksu PMI dla przemysłu Chin wg CFLP. Co prawda był on niższy niż w lutym, ale lepszy od ostrożnych oczekiwań. Dzięki temu, na nowo pojawiło się więcej optymistycznej retoryki związanej z ożywieniem gospodarczym w Chinach, a w związku z tym, także tamtejszym popytem na ropę.

Jednak obecnie oczy inwestorów zwrócą się już na inne rejony świata. Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych opublikowane zostaną istotne dane makro, które będą odzwierciedleniem sytuacji w tamtejszej gospodarce – raport nt. wydatków Amerykanów oraz raport Uniwersytetu Michigan, dotyczący oczekiwań inflacyjnych. Publikacje te nie dotyczą bezpośrednio ropy naftowej, ale mogą być istotne z punktu widzenia oczekiwań związanych z popytem na ropę w USA.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Z kolei na początku przyszłego tygodnia w centrum uwagi inwestorów będzie spotkanie OPEC+. Przedstawiciele państw rozszerzonego kartelu po raz kolejny będą debatować nad kształtem porozumienia naftowego w kolejnych miesiącach – jednak wiele wskazuje na to, że nie dokonają w nim żadnych zmian. Obecny kształt porozumienia zakłada cięcia produkcji ropy o 2 mln baryłek dziennie do końca 2023 roku.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane