OPEC przegra walkę o drogą ropę

Za sprawą wysokiej produkcji amerykańskiej w marcu dalej słabnąć powinna ropa naftowa. Szanse na umocnienie ma tymczasem kawa

Zgodnie z prognozami analityków sprzed miesiąca, w lutym surowcowy indeks Bloomberg Commodity stracił najwięcej od dziewięciu miesięcy, a do zniżek rynek pociągnęła ropa naftowa. W środę wskaźnik zmierzał do zamknięcia miesiąca 1,3 proc. pod kreską, a ropę WTI wycenianoo 4,6 proc. niżej niż na koniec stycznia. W marcu ropa będzie kontynuowała przecenę, a szans na grę na zwyżki najlepiej upatrywać na niszowym rynku kawy, zalecają ankietowani przez „Puls Biznesu” specjaliści. Na rynku nasila się negatywne nastawienie do ropy, której odmiana WTI po najlepszym początku roku od ponad dekady zanotowała pierwszy spadkowy miesiąc od sierpnia. Jako potencjalnego spadkowicza ropę WTI wskazali Dorota Sierakowska z DM BOŚ oraz Mateusz Groszek i Krzysztof Koza z Admiral Markets, którzy po lutowej edycji awansowali na pierwsze miejsce w rankingu ogólnym. W lutym ceny surowca podążały w ślad za notowaniami na przechodzących korektę rynkach akcji, jednak w dłuższym terminie o kierunku, w którym podąży rynek, zdecydują tendencje w wydobyciu.

Wyświetl galerię [1/2]

Ropa naftowa

Bloomberg

— Inwestorzy ważą wpływ zwiększania produkcji amerykańskiej i jej cięć po stronie OPEC. W tym momencie nie jest jeszcze jasne, który czynnik przeważy — komentuje w rozmowie z Bloombergiem Tamas Varga, analityk PVM Oil Associates.

Szanse na zwyżki mają utrzymujące się w okolicy dwuletniego dołka notowania kawy, twierdzi dwoje specjalistów, w tym wicelider rankingu Mateusz Namysł z Raiffeisena. Tegoroczne zbiory powinny być obfite, a według African Fine Coffees Association w ciągu pięciu lat afrykańska produkcja kawy się podwoi. To jest już jednak uwzględnione w cenach, oceniają eksperci. Sporne są tymczasem perspektywy kruszców. Na umocnienie złota stawia Andrzej Kiedrowicz z DM Copernicus Securities, podczas gdy przeceny platyny spodziewa się Marcin Kiepas, analityk niezależny.

— Marzec powinien przynieść dalsze umocnienie dolara i wzrost rentowności obligacji USA, co powinno zwłaszcza ciążyć metalom szlachetnym — zapowiada Marcin Kiepas.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu