Open Finance: Bank Australii obniżył stopy o 100 punktów

Open Finance
opublikowano: 07-10-2008, 13:30

Działania podjęte przez bank centralny Australii (na regularnym posiedzeniu) wywołały lawinę plotek na temat możliwej skoordynowanej akcji banków centralnych na świecie.

Ekonomiści oczekiwali, że stopy w Australii spadną o 50 pkt, tymczasem bank zdecydował się na cięcie dwa razy głębsze - główna stopa spadła z 7 do 6 proc. Wśród inwestorów natychmiast pojawiły się plotki, że ta decyzja jest tylko forpocztą dla skoordynowanej akcji uwzględniającej przede wszystkim Fed, ECB i Bank Anglii, polegającej na jednoczesnym cięciu stóp na nieregularnych posiedzeniach (ECB ma zaplanowane spotkanie na 6 listopada, Fed na 29 października, BoE na najbliższy czwartek). Z powodu tych plotek przed otwarciem giełd w Europie rosną kontrakty na indeksy.


SYTUACJA NA GPW
Już początek sesji przyniósł spadek cen - to była prosta konsekwencja przebiegu notowań w USA na piątkowej sesji, kiedy okazało się, że sama decyzja o przyjęciu planu Poulsona nie uratowała Wall Street przed spadkami (ale przecież nie to jest celem tej ustawy). W dodatku inwestorzy w Europie zaczęli panicznie wyprzedawać akcje, bo zdali sobie sprawę, że kryzys płynnościowy rozlewa się po Europie niczym nowożytna zaraza infekująca wciąż nowe banki. Spadki indeksów w Paryżu czy Londynie przekraczały 8 proc. W tej sytuacji trudno było o optymizm na GPW, choć po południu WIG20 zdołał podnieść się nawet o 40-50 pkt. Ale w końcówce sesji sprzedający znów przycisnęli obawiając się o wynik sesji w USA, gdzie indeksy zaraz po otwarciu spadały już po 6 proc.
Wczoraj na GPW podrożały akcje 15 spółek, potaniały 300. Obroty podliczono na 1,1 mld PLN.


GIEŁDY ZAGRANICZNE
W sytuacji, gdy o krachu giełdowym czytamy na okładkach dzienników a w tramwajach słychać rozmowy o funduszach inwestycyjnych czy kursie franka, aż prosi się o kilka słów otuchy. Zatem rozpocznijmy wtorek od spojrzenia na fakty z lekkim dystansem. DJIA (indeks największych spółek z Wall Street) odrobił w ciągu ostatnich minut handlu ponad 400 pkt. i skończył "jedynie" o 3,6 proc. poniżej zamknięcia z piątku. Firma Apple osiągnęła plan na 2008 r. i sprzedała ponad 10 milionów iPhone'ów. Niemcy, Irlandczycy i Grecy mają pełną gwarancję wypłacalności depozytów bankowych. Odmienny powód do zadowolenia mają inwestorzy z Rosji, gdyż decyzją władz giełdy RTS oraz MICEX mają wolne aż do odwołania. Obniżki stóp procentowych w USA, strefie euro i Wielkiej Brytanii są jedynie kwestią czasu. O reszcie wydarzeń dowiemy się z obiektywnych mediów.


OBSERWUJ AKCJE
KGHM - w poniedziałek wartość transakcji dokonanych na papierach miedziowego konglomeratu przekroczyła 300 mln i stanowiła niemal jedną trzecią obrotów na całym rynku. Od debiutu spółki na giełdzie w 97 roku tylko dwukrotnie zainteresowanie podczas pojedynczej sesji KGHM było wyższe. Na długoterminowym wykresie tygodniowym widzimy, że po prawie dwóch latach konsolidacji pomiędzy 80 a 120 PLN za akcję (2006-2008) przyszła pora na wybicie dołem z kanału horyzontalnego. Zaledwie kilka tygodni potrzebowali posiadacze akcji, by "dostosować" wycenę spółki do zmiany trendu na rynku surowców i przecenić walory ze 120 PLN do 40 PLN. W takiej sytuacji kilkunastoprocentowe odreagowanie jest niemal pewne - pytanie tylko czy już pora łapać spadającą brzytwę, czy poczekać na testowanie wparcia z okolic 34-38 PLN za papier. Wskaźniki stochastyczny i bardzo duża odległość kursu od średnich kroczących sugerują, że odbicie jest tuż tuż.

picturegallery.101ff983-8227-4a42-8656-a2cb8447fc26


POINFORMOWALI PRZED SESJą
Polcorolit - sprzedaż we wrześniu wyniosła 7,3 mln PLN.
Lentex - przychody we wrześniu wyniosły 15,1 mln PLN. To więcej o 14 proc. od średnich przychodów za ostatnich osiem miesięcy. Zarząd twierdzi, że miesiąc był dla spółki bardzo zyskowny, głównie za sprawą osłabienia złotego.
Energoaparatura - ma kontrakt z Polimeksem o wartości 4,5 mln PLN.
Pepees - Hubert Gierowski przestał być podmiotem dominującym cypryjskiej spółki posiadającej 28,15 proc. akcji Pepees.
Paged - NWZA zgodziło się na buy-back. Nie może on objąć więcej niż 20 proc. akcji, a operacja nie może przekroczyć 35 mln PLN kosztów po stronie spółki. Zgody udzielono na okres trzech lat.
Makarony Polskie - mają kontrakt z Mlynieckie Makarony OOO(Ukraina) na dostawę makaronów o wartości 4,56 mln USD przez pięć lat. Spółka podpisała też kontrakt na sprzedaż makaronów do Macro Cash&Carry o wartości rocznej 6 mln PLN. Spółka renegocjowała też kontrakty z siecią Kaufland.
Monnari - przychody ze sprzedaży wyniosły we wrześniu 22,2 mln PLN i były o 55,2 proc. wyższe niż przed rokiem. Narastająco sprzedaż wzrosła o 86,2 proc.


WALUTY
Leczenie sparaliżowanych rynków finansowych przez banki centralne obserwujemy obecnie na wielu różnych płaszczyznach - FED, ECB, BoJ czy Bank Anglii w ciągu kilkunastu dni zwiększyły wartość aukcji krótkoterminowych papierów o kilkaset miliardów dolarów, aby przywrócić płynność na rynku międzybankowym. We wtorek Bank Australii dokonał najsilniejszej obniżki stóp procentowych od 1992 r. - koszt kredytu zredukowano z 7 proc. do 6 proc., podczas gdy analitycy oczekiwali obniżki do 6,5 proc. Presja na obniżki jest bardzo silna także w Europie - kontrakty na stopy procentowe pokazują, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy inwestorzy spodziewają się obniżek o 125 do 150 pkt. bazowych. We wtorek rano na rynku walutowym główne ruchy z poprzedniej sesji odwróciły się - sprzedawano dolara i jena, które wcześniej były jedynymi bezpiecznymi kryjówkami dla kapitału.


SUROWCE
Na świecie tanieją metale przemysłowe, żywność i surowce energetyczne. Po ubiegłotygodniowym spadku o 12,5 proc., cena miedzi obniżyła się we wtorek o kolejne 7 proc. i za tonę czerwonego metalu płacono w Londynie 5525 USD, a w Szanghaju drugi dzień z rzędu odnotowano największy dopuszczalny spadek ceny (o 5 proc.). Nie bez wpływu na wyprzedaż metali było posunięcie australijskiego banku centralnego, dla którego głównym argumentem za obniżką stóp o 1 pkt. procentowy było zdecydowane pogorszenie się kondycji firm handlujących surowcami. Natomiast cena ropy i złota w reakcji na osłabienie dolara szły rano lekko w górę - odpowiednio do 90,8 USD za baryłkę i 870 USD za uncję.


KOMENTARZ PRZYGOTOWALI
Łukasz Wróbel - giełdy zagraniczne, obserwuj akcje, surowce, waluty;
Emil Szweda - wydarzenie dnia, sytuacja na GPW, prognoza giełdowa poinformowali przed sesją. Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Open Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Open Finance: Bank Australii obniżył stopy o 100 punktów