OPIS1:ECB broni niezależności NBP

Zakłady Magnezytowe "Ropczyce" S.A.
opublikowano: 07-12-2001, 19:15

(Depesza uzupełniona o wypowiedź przedstawiciela RPP)

BERLIN (Reuters) - Europejski Bank Centralny (ECB) jest zaniepokojony groźbą utraty niezależności przez banki centralne w Europie Środkowej, powiedział w piątek członek rady ECB, Tommaso Padoa Schioppa.

"Jesteśmy zaniepokojeni, że niezależność banków centralnych w niektórych krajach aspirujących do Unii jest zagrożona" - powiedział Padoa-Schioppa na konferencji prasowej. "W niektórych krajach banki centralne zostały zaatakowane".

"Taki przypadek nastąpił w Czechach na początku tego roku (...) z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia w Polsce" - dodał przedstawiciel ECB po spotkaniu z prezesami banków centralnych z Europy Środkowej.

Obrona niezależności polskiego banku centralnego przez przedstawiciela ECB została z uznaniem przyjęta przez członka Rady Polityki Pieniężnej.

"Mam nadzieję, że ta wypowiedź obniży nieco temperaturę jaka panuje ostatnio wokół polityki banku centralnego" - powiedział Grzegorz Wójtowicz.

Padoa-Schioppa powiedział, że zwiększenie liczby członków Rady Polityki Pieniężnej może sprawić, że bank centralny "zostanie uzależniony od decyzji politycznych".

Wiceprezes Bundesbanku Juergen Stark zauważył ponadto, że ograniczenia prawne w tej dziedzinie będą czynnikiem branym pod uwagę przy ocenie krajów chcących wejść do strefy euro.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Magnezytowe "Ropczyce" S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1:ECB broni niezależności NBP