OPIS1-Konsorcjum Elektrimu może kupić pakiet akcji G-8

Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego Spółka Akcyjna
18-10-2001, 15:44

(Depesza uzupełniona o wypowiedz analityka i tło)

WARSZAWA (Reuters) - Konsorcjum, którego liderem jest Elektrim zostało wybrane do kupna 25 procent akcji Grupy G-8, czyli ośmiu północnych zakładów energetycznych o łącznie 16-procentowym udziale w rynku, powiedziała w czwartek minister skarbu państwa Aldona Kamela-Sowińska.

"Po rekomendacji wydanej przez doradcę wybrałam konsorcjum polskich firm pod przewodnictwem Elektrimu" - powiedziała na konferencji prasowej Kamela- Sowińska.

Szacuje ona wpływy ze sprzedaży pakietu akcji G-8 na 2,2 miliarda złotych.

Jest to jedna z ostatnich decyzji odchodzącej minister skarbu Aldony Kameli-Sowińskiej. Kandydat na stanowisko szefa resortu skarbu Wiesław Kaczmarek z SLD opowiada się przeciwko przeprowadzeniu takiej transakcji, zanim nie przeprowadzona zostanie integracja wewnątrz grupy.

"Trudno jest niestety powiedzieć, jaki będzie to miało wpływ na spółkę i jej kurs. To jest decyzja odchodzącego rządu, a przyszły minister skarbu od tego rodzaju prywatyzacji się odcinał" - powiedział Michał Marczak, analityk w DI BRE Banku.

Kurs Elektrimu w niewielkim stopniu zareagował na tę informację. Do godziny 15.45 akcje spółki wyceniano na 20,3 złotego, czyli o 3,3 procent poniżej środowego zamknięcia.

Wcześniej Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podało, że wiążące oferty na kupno akcji Grupy G-8 złożyły cztery konsorcja. Oferty złożyli Electrabel International Holdings BV, Iberdrola SA oraz dwa konsorcja. Jedno w skład, którego wchodzą Elektrim oraz El-Dystrybucja Sp z oo oraz drugie składające się z niemieckiego E.ON Energie AG i e.dis Energie Nord Ag.

Udziałowcami El-Dystrybucja są: Elektrim, Elektrim-Volt, Zakład Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Energia SA, której właścicielem jest Kulczyk Holding, a także PKN Orlen i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wcześniej na krótką listę resort wybrał sześć podmiotów.

((Marta Karpińska, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPIS1-Konsorcjum Elektrimu może kupić pakiet akcji G-8