OPIS1-Produkcja przemysłu w RFN spadła we IX o 1,2 proc m/m

08-11-2002, 13:06

(Depesza uzupełniona o dalsze informacje o danych z Niemiec i tło)

BERLIN (Reuters) - Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła we wrześniu o 1,2 procent licząc miesiąc do miesiąca. Analitycy prognozowali spadek rzędu 0,8 procent. Są to kolejne w tym tygodniu dane z największej gospodarki strefy euro, które okazują się negatywne dla rynku.

Analitycy ankietowani przez Reutera prognozowali, że we wrześniu produkcja przemysłowa liczona miesiąc do miesiąca spadnie o 0,8 procent. W skali roku produkcja przemysłu spadła o 1,3 procent według obliczeń agencji Reutera, wobec prognozowanego spadku rzędu 0,9 procent.

Owe wstępne dane mogą ulec zmianie. Zarówno niemieckie Ministerstwo Gospodarki jak i tamtejszy resort pracy oświadczyły, że mogą one zostać zrewidowane w górę.

"Dane były nieco inne niż się spodziewaliśmy, ale są wciąż zgodne z obecnym trendem" - powiedział Dirk Schumacher z Goldman Sachs.

"Jeżeli spojrzeć na dane kwartalne, produkcja wzrosła w trzecim kwartale i to wskazuje, że wzrost ekonomiczny w tym okresie będzie podobny do tego w drugim i pierwszym kwartale" - dodał.

Wrześniowe zamówienia w przemyśle spadły o 2,5 procent w ujęciu miesięcznym, a bezrobocie w październiku wzrosło o 22.000 osób do 4,119 miliona.

Po korekcie, w sierpniu produkcja wzrosła o 1,3 procent licząc miesiąc do miesiąca, wobec wcześniejszych danych na poziomie 1,8 procent. W skali roku produkcja w sierpniu spadła ostatecznie o 1,3 procent.

Jednakże pomimo tych negatywnych informacji, dobre sygnały napłynęły z sektora samochodowego. Niemiecki samochodowy związek przemysłowy (VDA) podał w końcu września, że spodziewa się 2-procentowego wzrostu sprzedaży samochodów w 2003 roku, choć, jak zaznaczył, w tym roku sprzedaż ta spadnie o 3,3 procent.

Seria danych napłynęła w atmosferze krytyki rządowych planów zwiększenia podatków oraz ograniczeń wydatków w przyszłym roku. Zdaniem ekonomistów, posunięcia te mogą osłabić i tak już nikły wzrost gospodarczy, który według prognoz rządowych wyniesie 0,5 procent w tym roku oraz 1,5 procent w przyszłym.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Produkcja przemysłu w RFN spadła we IX o 1,2 proc m/m