OPIS1-Sprzedaż detaliczna spadła w USA o 2,4 proc.

FABRYKI SPRZĘTU I NARZĘDZI GÓRNICZYCH GRUPA KAPITAŁOWA FASING SA
opublikowano: 12-10-2001, 15:06

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły i cytaty z komunikatu Departamentu Handlu)

NOWY JORK/WASZYNGTON (Reuters) - W wyniku ataków na Nowy Jork i Waszyngton sprzedaż detaliczna spadła we wrześniu najbardziej od przynajmniej dziewięciu lat, poinformował w piątek rząd USA.

Sprzedaż detaliczna spadła o 2,4 procent z powodu mniejszej sprzedaży samochodów, materiałów budowlanych i sprzętu elektonicznego.

Po odliczeniu danych z sektora samochodowego spadek sprzedaży był mniejszy i wyniósł 1,6 procent. Jak podał Departament Handlu spadek był największy od czasu, gdy w lutym 1992 roku rząd rozpoczął opracowywanie tych danych w obecnej formie.

Inforacje te zapewne przyczynią się do wzrostu obaw o to, że gospodarka amerykańska, która jeszcze przed atakami przeżywała poważne kłopoty nie zdoła uniknąć recesji.

W komunikacie Departament Handlu podał, że opracowując dane z poprzedniego miesiąca wprowadził pewne zmiany w modelu statystycznym, tak aby "uwzględnić wpływ ataków".

Analitycy, którzy spodziewali się spadku sprzedaży o 0,8 procent i o 0,6 procent po odliczeniu danych z sektora motoryzacyjnego, byli zaskoczeni informacjami, które opublikował rząd.

"To po prostu szok. Nie sądzę by ktokolwiek spodziewał się tak znaczącego spadku" - powiedział Wayne Ayers, ekonomista Fleet Boston.

W reakcji na dane osłabły notowania kotraktów terminowych na główne indeksy giełd amerykańskich. Do godziny 14.50 czasu warszawskiego futures na Nasdaq 100 spadły o 0,5 punktu do 1.396,5 punktu, a na S&P 500 straciły 4,4 punktu i wyniosły 1.095,4 punktu.

Również europejskie giełdy pogłębiły wcześniejsze spadki. EuroStoxx 300 stracił 0,92 procent, a Eurotoxx 50 spadł o 1,02 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: FABRYKI SPRZĘTU I NARZĘDZI GÓRNICZYCH GRUPA KAPITAŁOWA FASING SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS1-Sprzedaż detaliczna spadła w USA o 2,4 proc.