OPIS1-Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 8,6 proc.

ZAKŁADY ELEKTROD WĘGLOWYCH S.A.
opublikowano: 23-08-2002, 11:17

(Depesza zbierająca dane opublikowane przez GUS uzupełniona o komentarz analityka)

WARSZAWA (Reuters) - Z danych opublikowanych w piątek przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynika, że w lipcu Polacy chętnie odwiedzali sklepy mimo wzrostu bezrobocia, co może sugerować, że ożywienie gospodarki jest za progiem.

Zdaniem analityków fakt, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu rok do roku o 8,6 procent wobec 2,5-procentowego wzrostu w czerwcu, może zniechęcić Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do redukcji stóp procentowych na przyszłotygodniowym posiedzeniu.

Jednak na rynku walutowym panuje przekonanie, że RPP obniży główną stopę, która wynosi obecnie 8,5 procent ponieważ niedomagająca gospodarka kreuje małą presję cenową.

"Dane pokazują, że widać już pierwsze oznaki ożywienia i bardzo dużą aktywność gospodarczą. Tak więc prawdopodobieństwo redukcji stóp jest mniejsze, ale wciąż myślę, że RPP zdecyduje się na ten krok" - powiedział Mateusz Szczurek, ekonomista ING Barings w Warszawie.

GUS podał również, że w lipcu bezrobocie wzrosło do 17,4 procent z 17,3 procent w czerwcu.

Analitycy oczekują, że gospodarka ruszy do przodu po tym jak przez cztery kwartały z rzędu PKB rósł w tempie wolniejszym niż jeden procent. Źródeł ożywienia analitycy upatrują we wzroście zagranicznego i krajowego popytu na polskie towary i w efektach trwającego już od 17 miesięcy łagodzenia polityki monetarnej.

Analitycy wciąż przewidują, że w tym roku RPP zdecyduje się jeszcze na redukcje rzędu 100-150 pb.

W piątek rano doradca prezydenta Witold Orłowski powiedział, że nie ma powodu, dla którego Rada nie miałaby obecnie po raz kolejny obniżyć stóp procentowych.

GUS podał również, że w pierwszym półroczu deficyt handlowy wyniósł do 6,83 miliarda dolarów z 7,0 miliarda w tym samym okresie minionego roku.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY ELEKTROD WĘGLOWYCH S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 8,6 proc.