OPIS1-Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 7,1 proc

14-11-2001, 14:54

WASZYNGTON (Reuters) - Sprzedaż detaliczna w USA rosła w październiku w najszybszym tempie w historii, głównie dzięki promocjom oferowanym przez producentów samochodów na zakup nowych aut, wynika ze środowego raportu Departamentu Handlu.

Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 7,1 procent. Analitycy spodziewali się wzrostu o 2,7 procent po spadku o 2,2 procent po korekcie we wrześniu.

Po odliczeniu sprzedaży samochodów, wskaźnik wzrósł o 1,0 procent. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2 procent, po spadku o 1,5 procent po korekcie we wrześniu.

Zdaniem analityków dane te mogą być pierwszym sygnałem, że gospodarka USA zaczyna się odradzać.

"Prognozowaliśmy wysoki wzrost sprzedaży, ale jak się okazało nie wystarczająco wysoki" - powiedział Ram Bhagavatula, główny analityk w Royal Bank of Scotland.

"Z tych danych wynikają dwie rzeczy; po pierwsze znacząco spadło prawdopodobieństwo, że Fed obetnie w grudniu stopy procentowe (...). Po drugie znacznie mniej prawdopodobne jest to, że w czwartym kwartale USA zanotują ujemny wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB)" - dodał.

Po publikacji danych natychmiast umocnił się dolar. O godzinie 15.51 czasu warszawskiego euro kosztowało 87,76 centa, czyli najmniej od ponad trzech miesięcy.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 7,1 proc