OPIS1-Wiceszef NBP szacuje wzrost PKB '02 na 2-3 proc

Przemysław Barankiewicz
28-08-2001, 12:05

(Depesza uzupełniona o dodatkowe wypowiedzi wiceprezesa NBP)

WARSZAWA (Reuters) - W 2002 roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrośnie o 2-3 procent wobec prognozowanych na rok bieżący przez Ministerstwo Finansów 2,0 procent, uważa wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), Ryszard Kokoszczyński.

"Może być to jednak mniej niż dwa procent jeśli rządowy program naprawy finansów publicznych skupiać będzie się na przychodach, a nie ograniczaniu wydatków" - powiedział Reuterowi Kokoszczyński.

Wiceprezes NBP uważa również, że na koniec 2002 roku inflacja liczona rok do roku będzie niższa od tegorocznej o maksymalnie jeden punkt procentowy. Jego zdaniem deficyt na rachunku obrotów bieżących również znacząco się nie zmieni.

"Liczony w dolarach deficyt obrotów bieżących wyniesie w przyszłym roku mniej więcej tyle samo co w 2001 roku, ale może wzrosnąć liczony w stosunku do PKB" - powiedział Kokoszczyński sugerując, że złoty może stracić na wartości.

Analitycy oczekują, że inflacja osiągnie w grudniu 2001 około sześć procent, podczas gdy deficyt obrotów bieżących wyniesie 5-6 procent PKB.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Wiceszef NBP szacuje wzrost PKB '02 na 2-3 proc