OPIS2-ECB obniżył stopy do najniższego poziomu od 3 lat

Softbank S.A.
05-12-2002, 16:51

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły, tło i reakcję rynków)

FRANKFURT (Reuters) - Europejski Bank Centralny (ECB) postanowił w czwartek zrobić konsumentom i przedsiębiorcom ze strefy euro prezent świąteczny obniżając stopy procentowe aż o 50 punktów bazowych.

ECB zredukował główną stopę refinansową do 2,75 procent - najniższego poziomu od trzech lat. Od ponad roku koszty pieniądza w krajach Dwunastki nie ulegały zmianie.

Wśród powodów obniżki, o którą rządy europejskie starały się od kilku miesięcy, prezes ECB, Wim Duisenberg wymienił osłabienie tempa wzrostu gospodarczego i towarzyszący mu spadek presji inflacyjnej.

"Od naszego ostatniego posiedzenia, wzmocniły się argumenty przemawiające za obniżką stóp. Widać również dowody na to, że presja inflacyjna słabnie po części z powodu osłabienia tempa wzrostu gospodarczego" - powiedział podczas konferencji prasowej.

Duisenberg zasygnalizował również, że w najbliższych miesiącach bank centralny nie obniży już kosztów kredytu oraz ponownie wezwał rządy państw strefy euro do podjęcia reform strukturalnych.

Rynki finansowe uznały decyzję ECB za dowód, że bank centralny uważa, iż gospodarka strefy euro przeżywa poważne trudności, a do jego zadań należy również działanie na rzecz poprawy nastrojów.

"Wyraźnie widać, że ECB niepokoi się o wzrost gospodarczy w strefie euro. To pozytywna wiadomość" - powiedział Don Smith, analityk rynku obligacji z ICAP w Londynie.

Początkowo europejskie giełdy zareagowały na decyzję zwyżką, jednak potem indeksy wróciły do poprzednich poziomów, ponieważ inwestorzy w sumie oczekiwali na zdecydowany ruch ECB.

W czwartek na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych zdecydował się również szwedzki Riksbank, o 50 punktów koszty kredytu zredukował bank centralny Danii, a Bank Anglii nie zmienił kosztów kredytu.

WZROST W CENTRUM UWAGI

Od pewnego czasu krytycy banku zarzucali ECB, że zbytnio skupia się na realizacji nierealnego dwuprocentowego celu inflacyjnego, a zbyt mało uwagi poświęca słabemu wzrostowi gospodarczemu.

Presja na ECB by obniżył stopy procentowe narastała już do kilku miesięcy, a podczas poprzedniego posiedzenie w listopadzie doszło do wyraźnego sporu między zwolennikami i przeciwnikami restrykcyjnej polityki monetarnej. Wówczas górę wzięli ci pierwsi i stopy procentowe nie drgnęły.

Jednak przez ostatni miesiąc przedstawiciele ECB wielokrotnie powtarzali, że perspektywy inflacyjne dla strefy euro uległy poprawie. Wzrosło natomiast zagrożenia dla dynamiki wzrostu gospodarczego.

Jakby na dowód, że gospodarka nie wyszła jeszcze na prostą, jeden z wiodących europejskich koncernów - Siemens zapowiedział w czwartek, iż najbliższy rok będzie nadal trudny.

"Nie spodziewamy się znaczącej poprawy warunków gospodarczych" - powiedział prezes Siemensa Heinrich von Pierer.

SZCZĘŚLIWI POLITYCY

Od kilku miesięcy szefowie rządów krajów strefy euro, przede wszystkim Niemiec wzywali ECB do obniżki stóp, ponieważ nie są w stanie pobudzić wzrostu swoich gospodarek i równocześnie dotrzymać ograniczeń budżetowych obowiązujących w strefie euro.

Ministerstwo finansów Niemiec z zadowoleniem przyjęło decyzję ECB, która powinna pomóc pobudzić wzrost gospodarczy.

Według ekonomistów największa gospodarka strefy euro potrzebowałaby głębszego cięcia stóp, zwłaszcza, że stopa inflacji utrzymuje się w okolicach zaledwie jednego procenta, a bezrobocie jest wysoki i nie przestaje rosnąć.

Z powodu kłopotów Niemiec w trzecim kwartale gospodarka strefy euro wzrosła o zaledwie 0,3 procent, a na początku przyszłego roku grozi jej stagnacja lub nawet spadek PKB.

Jednak poziomy wzrostu gospodarczego i inflacji znacząco różnią się w poszczególnych krajach strefy euro, co znacznie utrudnia ECB kształtowanie polityki pieniężnej, tak by była ona odpowiednia dla wszystkich 12 członków.

Hiszpania, czwarta po Niemczech, Francji i Włoszech gospodarka strefy euro rozwijała się w ubiegłym kwartale w blisko dwuprocentowym tempie. Natomiast w październiku inflacja w tym kraju była dwa razy wyższa niż wynosi próg tolerancji ustalony przez ECB na dwa procent.

W środę minister gospodarki Hiszpanii, Rodrigo Rato powiedział, że ewentualna obniżka stóp procentowych przez ECB nie będzie korzystna dla perspektyw inflacyjnych w tym kraju.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Softbank S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS2-ECB obniżył stopy do najniższego poziomu od 3 lat