OPIS2-FT zapłaci 3,5 mld zł za 12,5 proc. TPSA

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Wrocław Spółka Akcyjna
opublikowano: 05-09-2001, 17:20

(depesza uzupełniona o dalsze informacje z konferencji prasowej)

WARSZAWA (Reuters) - Konsorcjum na czele z France Telecom (FT) zapłaci 3,5 miliarda złotych za 12,5 procent akcji Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA), podało w środę ministerstwo skarbu.

W ten sposób konsorcjum FT i Kulczyk Holding zwiększy swój udział w TPSA z obecnie posiadanych 35 procent akcji do 47,5 procent. Wcześniej przedstawiciele resortu informowali, że Francuzi zainteresowani są co najmniej 10 procent akcji polskiej spółki.

"Konsorcjum podwyższy swój udział w kapitale akcyjnym z 35 do 47,5 procent. France Telecom zwiększy swe udziały w TPSA z 25 procent do blisko 34 procent płacąc za obejmowany pakiet 8,93 procent akcji kwotę 2,5 miliarda złotych. Ogólna wartość transakcji, która będzie zakończona w ciągu 30 dniu wynosi 3,5 miliarda złotych" - podano w komunikacie.

Oznacza to, że France Telecom zapłacił około 50-procentową premię powyżej aktualnej wyceny rynkowej akcji TPSA.

"Dzisiaj zapewniliśmy jednej z największych spółek onegnaj skarbu państwa, ostatecznie i definitywnie stabilnego inwestora strategicznego" - powiedziała dziennikarzom minister Aldona Kamela-Sowińska.

"Umowa przewiduje, że poza 12,5-procentowym pakietem konsorcjum FT i Kulczyk ma prawo kupić dodatkowo 2,5 procent plus jednak akcja w kapitale TPSA" - podano w komunikacie.

"Realizacja tej opcji ma nastąpić w terminie pomiędzy 1 stycznia 2002 a 31 grudnia 2002 po cenie zwierającej 25 procent premii w stosunku do średniej giełdowej poprzedającej tej termin" - podało ministerstwo.

Na zamknięciu w środę za akcje TPSA płacono 13,1 złotego za sztukę. "Dzięki podpisanej umowie nasze związki z France Telecom zostają zacieśnione. Przyczyni się to do rozwoju naszej spółki i rynku telekomunikacyjnego w naszym kraju" - powiedział Paweł Rzepka, prezes TPSA.

"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że należymy do jednej z największych grup telekomunikacyjnych" - dodał.

"Zapłata za akcje i przeniesienie własności akcji zostaną dokonane w ramach pozasesyjnej transakcji pakietowej na GPW. Transakcja zostanie przeprowadzona w terminie 30 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy" - podano w komunikacie.

Umowa z konsorcjum zakada także, że TPSA wypłaci dywidendę za 2000 rok, z której 150 milionów złotych trafi do skarbu państwa.

W końcu czerwca minął termin realizacji opcji przez France Telecom na zakup 10 procent akcji TPSA. Francuski koncern, który jest obecnie bardzo mocno zadłużony, odstąpił od realizacji opcji, ponieważ jej cena była zbyt wysoka.

((Paweł Florkiewicz, Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780,warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Wrocław Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPIS2-FT zapłaci 3,5 mld zł za 12,5 proc. TPSA