OPIS2-MSP chce przesunąć ofertę publiczną TPSA

Paweł Kubisiak
opublikowano: 22-08-2001, 15:37

(Depesza uzupełniona o komentarz resortu skarbu w paragrafach 6-9)

WARSZAWA (Reuters) - Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza zwrócić się do rządu o przesunięcie do końca 2001 roku terminu oferty publicznej sprzedaży do 30 procent akcji Telekomunikacji Polskiej SA (TPSA) z powodu słabej koniunktury na rynkach kapitałowych.

W zeszłym roku skarb państwa sprzedał konsorcjum France Telecom 30 procent akcji TPSA i zaplanował, że kolejny pakiet akcji zostanie wprowadzony na giełdę do końca września 2001.

"MSP oświadcza, że po przeprowadzeniu wnikliwej analizy (...) sytuacji na międzynarodowym rynku kapitałowym oraz Giełdzie Papierów Wartościowych wystąpi do rady ministrów z wnioskiem o wyrażenie zgody na przedłużenie do końca grudnia 2001 terminu realizacji oferty publicznej TPSA" - podano.

Sprzedaż TPSA ma kluczowe znaczenie dla finansów państwa z punktu widzenia wpływów prywatyzacyjnych zaplanowanych na ten rok na poziomie 18 miliardów złotych. Całą TPSA rynek wycenia obecnie na 18,55 miliarda złotych - w środę do godziny 15.33 jej kurs wzrósł o 4,7 procent do 13,50 złotego.

"To zła wiadomość dla spółki ponieważ wokół jej przyszłości pojawiają się nowe wątpliwości. Z drugiej jednak strony można było przypuszczać, że ministerstwo przełoży ofertę z powodu niskiej ceny acji na giełdzie" - powiedział Mariusz Pawlak z SG Securities.

FRANCE TELECOM NEGOCJUJE

Resort Skarbu nadal prowadzi negocjacje z konsorcjum France Telecom na temat zwiększenia udziału francuskiego koncernu w TPSA. Obecnie konsorcjum ma 35 procent akcji polskiej spółki.

"Poprosiliśmy o przesunięcie terminu publicznej oferty. Ministerstwo nadal prowadzi rozmowy z France Telecom i chcemy zakończyć je do końca września" - powiedziała osoba z biura prasowego resortu.

Osoba zbliżona do ministerstwa powiedziała, że przedstawiciele resortu są przekonani, iż stronom uda się dojść do porozumienia przed wyborami.

"Jakaś transakcja będzie miała miejsce (przed wyborami), ale trudno jeszcze mówić o jej parametrach" - powiedziała.

Jeżeli rząd zgodziłby się na propozycję resortu, wówczas to SLD, którY najprawdopodobniej zwycięży we wrześniowych wyborach miałoby zdecydować, czy przeprowadzić ofertę publiczną.

SLD wielokrotnie sugerował, że po objęciu władzy będzie prowadził bardziej zachowawczą politykę prywatyzacyjną od obecnego rządu.

W sierpniu ministerstwo otrzymało nową ofertę France Telecom w sprawie kupna 10 procent akcji TPSA - wcześniej Francuzi oświadczyli, że nie są zainteresowani kupnem po ustalonej wcześniej zbyt wysokiej w stosunku do wyceny rynkowej cenie. Ile teraz zaoferowali - nie wiadomo.

Prasa donosiła jednak, że Francuzi zaproponowali 20 złotych za akcję.

Kurs TPSA spada w tym roku z powodu pogorszenia się nastrojów na rynkach światowych i obaw, że skarb państwa powiększy ofertę publiczną spółki jeśli Francuzi nie kupią swego 10-procentowego pakietu.

Od początku roku kurs TPSA obniżył się o ponad połowę. Spółka jest dziś wyceniana na poziomie o niemal 70 procent niższym od tego po ile płacił France Telecom za jej akcje gdy w lipcu 2000 roku kupował je od skarbu państwa.

Indeks WIG20 spadł już w tym roku o 40 procent z powodu pogorszenia się sytuacji na rynkach światowych i ocen perspektyw polskiej gospodarki.

((Paweł Kozłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS2-MSP chce przesunąć ofertę publiczną TPSA