OPIS3-RPP obniża stopy gdyż spada presja inflacyjna

Reuters
30-01-2002, 17:53

(Depesza uzupełniona o dodatkowe informacje z konferencji prasowej RPP i wpowiedzi członków Rady) Paweł Florkiewicz WARSZAWA (Reuters) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 100-200 punktów bazowych, gdyż ryzyko presji inflacyjnej jest niskie, podała RPP w środowym komunikacie. RPP podała też, że skutki zeszłorocznych głębokich obniżek stóp ujawnią s

(Depesza uzupełniona o dodatkowe informacje z konferencji prasowej RPP i wpowiedzi członków Rady)

Paweł Florkiewicz

WARSZAWA (Reuters) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 100-200 punktów bazowych, gdyż ryzyko presji inflacyjnej jest niskie, podała RPP w środowym komunikacie. RPP podała też, że skutki zeszłorocznych głębokich obniżek stóp ujawnią się dopiero w tym roku.

"Potwierdziły się dane wskazujące na niską presję inflacyjną w gospodarce. Także prognozy kształtowania się sytuacji w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki wskazują na niskie ryzyko wystąpienia impulsu inflacyjnego" - podała RPP w uzasadnieniu decyzji o obniżce stóp.

Zdaniem prezesa NBP jeśli nie wystąpią niekorzystne szoki cenowe, inflacja w tym roku powinna ustabilizować się w 2002 roku na niskim poziomie, w okolicach 4,0 procent.

"Jeżeli w tym roku nie wystąpią niekorzystne wstrząsy cenowe, dotyczące paliw czy żywności inflacja powinna się ustabilizować na niskim poziomie, czyli dolnego przedziału celu RPP" - powiedział na konferencji prasowej Leszek Balcerowicz, prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP).

W grudniu minionego roku inflacja spadła do 3,6 procent. Na ten rok RPP zakładała, że wyniesie ona 4-6 procent.

Prezes banku centralnego nazwał środową obniżkę stóp głęboką. Od lutego zeszłego roku 2001 RPP obniżyła stopę referencyjną z 19 do 10 procent, czyli prawie o połowę.

Przy analizie obecnego i przyszłego poziomu stóp należy brać pod uwagę, że skutki obniżek stóp następują z opóźnieniem i to, że łącznie skala ostatnich obniżek była bardzo duża, powiedział Balcerowicz. W zeszłym roku RPP obniżyła stopy o 750 punktów bazowych.

Powiedział również, że Rada bacznie przygląda się kształtowaniu się oprocentowaniu depozytów. Będzie ona także determinowała dalszą politykę pieniężną.

"Po dzisiejszej obniżce oprocentowanie depozytów jest już na bardzo niskim poziomie i ten fakt będziemy uwzględniali przy decyzjach dotyczący polityki pieniężnej" - powiedział prezes NBP.

"To już jest siedem obniżek stóp i stopy procentowe dochodzą do pewnego poziomu. Istnieją już pewne bariery z punktu widzenia stóp depozytowych w bankach. Możliwości obniżek stóp się wyczerpują. Musimy poczekać na reakcję banków" - dodał członek Rady Grzegorz Wójtowicz.

W środę RPP obniżyła główną stopę rynkową, czyli minimalną stopę 28- dniowych operacji otwartego rynku o 150 punktów bazowych, zaś stopę redyskontową oraz lombardową o 200 punktów bazowych.

Rada obniżyła też stopę depozytów krótkoterminowych "overnight", czyli stopę lokat banków komercyjnych w NBP o 100 punktów bazowych do 6,5 procent.

Główna stopa rynkowa, czyli minimalna stopa 28-dniowych operacji otwartego rynku została obniżona do nie mniej niż 10,0 procent z 11,5 procent, stopa redyskontowa weksli do 12,0 procent z 14,0 procent, a stopa lombardowa do 13,5 procent z 15,5 procent.

Prezes Balcerowicz powiedział, że różna skala obniżek poszczególnych stóp procentowych wynika z faktu, że Rada chce zmniejszyć różnicę między nimi.

Odnosząc się do zaprezentowanego przez rząd programu gospodarczego szef Rady powiedział, że założony na ten rok wzrost PKB na poziomie jednego procenta jest realny. Jednak planowane na przyszły rok i dalsze zwiększenie tempa wzrostu zależą od wprowadzanych reform.

"Założony przez rząd jednoprocentowy wzrost PKB jest realny. Nie da się wykluczyć, że wzrost gospodarczy będzie wyższy niż jeden procent ze względu na oczekiwane ożywienie w drugiej połowie roku" - dodał Balcerowicz.

"Jednak na dłuższą metę tempo będzie zależeć od zakresu realizowanych reform" - uważa prezes NBP.

Rząd chciałby, by w 2004 roku wzrost gospodarczy wrócił do poziomu pięciu procent z około jednego procentu, na który szacowany jest w 2002 roku. W 2000 roku wzrost PKB wyniósł 4,0 procent, zaś ubiegłoroczny 1,1 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS3-RPP obniża stopy gdyż spada presja inflacyjna