Opłacą firmom wnioski o granty

opublikowano: 18-06-2015, 00:00

To ostatni dzwonek, aby starać się o dotacje finansujące wniosek o zagraniczny grant.

Barierą dla małych przedsiębiorstw chcących współpracować z zagranicznymi partnerami są wysokie wydatki ponoszone na przygotowanie wniosków. Jest jednak narzędzie, które tę przeszkodę niweluje — to instrument „Wsparcie na uzyskanie grantu” organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Firmy z sektora MSP, które się do niego zgłoszą, mają szansę na otrzymanie dotacji w wysokości 75 tys. zł (jeśli są koordynatorami projektu) lub 35 tys. zł (w przypadku gdy są partnerem w projekcie). Obecnie trwa czwarta edycja programu. Przedsiębiorcy, którzy chcą wziąć w niej udział, powinni się pospieszyć — wnioski można składać tylko do najbliższego poniedziałku.

Co ważne, dofinansowanie obejmuje do 100 proc. poniesionych wydatków, czyli firma może nie wydać z własnej kieszeni nawet złotego. W tej edycji działania do podziału są 2 mln zł. Finansowe wsparcie można dostać na innowacyjne programy, które zakładają współpracę przedsiębiorców z jednostkami naukowymi lub innymi firmami z co najmniej dwóch krajów.

Jej celem musi być przeprowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych. Ważna informacja — chodzi tylko o programy, których realizacja rozpoczęła się w 2007 r. lub później (mogą być także przedsięwzięcia ogłaszane i wdrażane poza Unią Europejską).

Zestawienie tych, które spełniają wymagania, można znaleźć na stronie internetowej PARP. Chodzi o takie programy, jak np. Horyzont 2020, Eranet Erasme2, Cornet czy 7.

Program Ramowy w zakresie badań i rozwoju technologicznego UE. Oprócz nich zostały wymienione programy, na które nie można otrzymać wsparcia z tego działania. Warunkiem udzielenia dofinansowania będzie pozytywna ocena formalna projektowego wniosku. Refundacja może objąć przygotowanie i złożenie nawet kilku wniosków — o ile dotyczą one różnych wezwań konkursowych. © Ⓟ

WAŻNA DATA

22.06

Tego dnia o godz. 16 mija termin składania wniosków.

WIĘCEJ INFORMACJI:

http://www.parp.gov.pl/ index/index/1817

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu