Opłaty Okęcia pod lupą Brukseli

MIR
16-01-2008, 00:00

Czy będziemy płacić mniej za bilet lotniczy? Tak chce Unia, a nowe zasady ustalania cen obejmą także Okęcie.

Czy będziemy płacić mniej za bilet lotniczy? Tak chce Unia, a nowe zasady ustalania cen obejmą także Okęcie.

Posłowie Parlamentu Europejskiego już w pierwszym czytaniu przyjęli propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą wprowadzenia jednolitych zasad w ustalaniu opłat lotniskowych na terenie Unii. Nowe zasady obejmą 67 europejskich portów lotniczych, w tym warszawskie Okęcie. Przepisy będą bowiem stosowane do wszystkich lotnisk, które obsługują ponad 5 mln pasażerów (lub 15 proc. wszystkich pasażerów w ciągu roku w danym państwie członkowskim). Państwa członkowskie będą mogły powoływać się na dyrektywę także w przypadku mniejszych portów, jeżeli okaże się to konieczne.

Jeżeli zmiany zaakceptuje także rada ministrów Unii, to zarządzający lotniskami będą zobowiązani do konsultacji opłat lotniskowych z użytkownikami lotniska, czyli liniami lotniczymi. Bruksela zamierza też pilnować przejrzystości w ustalaniu opłat oraz monitorować je, by zapewnić równe warunki wszystkim przewoźnikom. Wbrew postulatom linii lotniczych Komisja nie zdecydowała się na ustalenie odgórnych stawek za poszczególne usługi.

Opłaty lotniskowe są zwykle sporą częścią ceny biletu i sięgają 4 do 8 proc. kosztów operacyjnych największych przewoźników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Opłaty Okęcia pod lupą Brukseli