Opole: Przebudowa dworca PKP za 34 mln złotych

  • PAP
opublikowano: 03-02-2019, 12:40

Rozpoczęły się prace przy przebudowie zabytkowego dworca Opole Wschodnie. Jak informuje biuro prasowe PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. koszt inwestycji to 34 mln złotych.

Przebudowa dworca obejmuje inwestycje zarówno w infrastrukturę kolejową, jak i obsługi podróżnych. Przebudowa wiaduktu nad ul. Oleską oraz modernizacja przystanku Opole Wschodnie będą prowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Kompleks architektoniczny zostały wybudowany w 1926 r. Modernizacja ma zachować historycznym charakter obiektu.

W celu dostosowania przystanku do przejazdu ciężkich składów towarowych do pobliskiej elektrowni i cementowni wymienione zostanie pięć torów oraz osiem rozjazdów. Zostanie zamontowana także nowa sieć trakcyjna wraz z konstrukcjami wsporczymi. Zmodernizowane tory pozwolą na ruch pociągów z prędkością do 120 km/godzinę. Oprócz torów wzmocniona zostanie estakada oraz wiadukt nad ulicą Oleską. Prace przy dworcu będą koordynowane z wykonawcami miejskiej inwestycji przebudowy układu komunikacyjnego przy dworcu.

Na przystanku Opole Wschodnie peron będzie łatwiej dostępny dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się. Zostanie zamontowana winda, z której skorzystają również podróżni z cięższym bagażem, wózkami lub rowerami. Nawierzchnia peronu będzie wyżej posadowiona, przez co dogodniejsze będzie wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Wyposażenie peronu uzupełni nowe oświetlenie oraz wiaty, ławki, gabloty informacyjne.

Inwestycja pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na linii 277 Opole Groszowice – Wrocław Brochów wraz z łącznicami” - przebudowa wiaduktu w km 6,420 wraz z rewitalizacją estakady i robotami towarzyszącymi w stacji Opole Wschodnie jest realizowana w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej” Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków budżetowych. Jego wartość wynosi blisko 34 mln zł. Zakończeni prac przewidziane jest w drugiej połowie przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu