Opolszczyzna: 87 mln zł dla firm

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 03-01-2017, 22:00

Mali i średni gracze z regionu będą mogli powalczyć o granty na ekspansję oraz innowacyjne projekty.

Nowe konkursy unijne, które ogłosi w tym roku Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG), będą skierowane głównie do przedsiębiorstw z sektora MSP. Przedstawiciele biznesu będą mogli pozyskać dotacje m.in. na realizację nowatorskich przedsięwzięć oraz inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia, które umożliwią im wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów. Unijna kasa wesprze również projekty, których celem jest zwiększenie skali działalności firm oraz zasięgu ich oferty. OCRG przewidziało również granty na zdobycie nowych rynków zbytu. Budżet tegorocznych konkursów dla przedsiębiorstw z Opolszczyzny sięga prawie 87 mln zł.

Zobacz więcej

Pixaby CCO Public Domain

— To kolejne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO), które mają trafić do przedsiębiorców i pomóc im rozwijać firmy oraz regionalną gospodarkę. Mamy nadzieję, że będą się one cieszyły takim samym zainteresowaniem jak te dostępne w ubiegłorocznych naborach — mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG, zwraca uwagę, że w ubiegłym roku do podziału między przedsiębiorców było blisko 260 mln zł.

— W sześciu ogłoszonych w 2016 r. naborach firmy złożyły w sumie 312 wniosków o unijne wsparcie. Dwa z tych naborów — na innowacje w przedsiębiorstwach oraz inwestycje związane z tworzeniem infrastruktury usług społecznych — już rozstrzygnięto. Zarząd woj. opolskiego zatwierdził do dofinansowania 42 projekty. Ich łączna wartość to ponad 346,3 mln zł, a przyznane na te inwestycje wsparcie wynosi ponad 163,4 mln zł — tłumaczy Roland Wrzeciono.

Oprócz grantów biznes z regionu będzie mógł skorzystać także z instrumentów zwrotnych, w tym z pożyczek i poręczeń. Będą ich udzielać pośrednicy finansowi wybrani przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Na ten cel zarezerwowano aż 336 mln zł.

— Pieniądze te będą dostępne łatwiej niż pożyczki komercyjne. Będą też bardziej osiągalne dla firm krótko działających na rynku od wsparcia oferowanego przez banki — wyjaśnia Roland Wrzeciono. Do końca ubiegłego roku na konta przedsiębiorców przekazano z RPO 9,2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Opolszczyzna: 87 mln zł dla firm