Opóźnione płatności w Ameryce Północnej

opublikowano: 25-06-2019, 22:00

Międzynarodowa polityka, spory handlowe oraz wzrost upadłości negatywnie wpłyną na praktyki płatnicze w tym regionie.

Polscy eksporterzy powinni zachować czujność w handlu z krajami Ameryki Północnej — ostrzega Atradius. Z jego Barometru Praktyk Płatniczych wynika, że 33 proc. dostawców w USA, 34 proc. w Kanadzie i 40 proc. w Meksyku spodziewa się wzrostu liczby klientów, którzy opóźniają płatność o ponad 90 dni, co spowoduje problemy z płynnością finansową oraz odbije się na wskaźniku cyklu regulowania należności.

W samych USA 83 proc. respondentów w sektorze metalowym, 40 proc. w sektorze budowlanym i 33 proc. w sektorze ICT/elektronicznym zakłada pogorszenie zachowań płatniczych. W Kanadzie dotyczy to trzech na pięciu badanych w branży budowlanej. W Meksyku wydłużenia czasu potrzebnego do odzyskania należności B2B spodziewa się 64 proc. ankietowanych dostawców w branży maszyn i 54 proc. w sektorze dóbr trwałego użytku oraz budowlanym.

Zdaniem Pawła Szczepankowskiego z polskiego oddziału Atradiusa spodziewany wzrost opóźnień w płatnościach w nadchodzących miesiącach w Ameryce Północnej będzie efektem m.in. spowolnienia światowej gospodarki.

— Przez ostatnich dziesięć lat obserwowaliśmy spadek upadłości firm w regionie Ameryki Północnej. Teraz ten trend się odwróci. Opóźnienia w płatnościach, których się spodziewamy wraz z perspektywą wzrostu niewypłacalności, negatywnie wpłyną na handel międzynarodowy — mówi Paweł Szczepankowski.

W związku ze spodziewanym wydłużeniem czasu otrzymania zapłaty oraz pogorszeniem perspektyw gospodarczych respondenci badania Atradius planują przede wszystkim częściej sprawdzać zdolność kredytową swoich odbiorców (38 proc. w Meksyku, 35 proc. w USA i 30 proc. w Kanadzie). Drugim najchętniej wybieranym zabezpieczeniem jest zwiększenie rezerw na złe długi (33 proc. respondentów w Kandzie, 28 proc. w USA i 18 proc. w Meksyku).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu