Opóźnione płatności w Ameryce Północnej

opublikowano: 25-06-2019, 22:00

Międzynarodowa polityka, spory handlowe oraz wzrost upadłości negatywnie wpłyną na praktyki płatnicze w tym regionie.

Polscy eksporterzy powinni zachować czujność w handlu z krajami Ameryki Północnej — ostrzega Atradius. Z jego Barometru Praktyk Płatniczych wynika, że 33 proc. dostawców w USA, 34 proc. w Kanadzie i 40 proc. w Meksyku spodziewa się wzrostu liczby klientów, którzy opóźniają płatność o ponad 90 dni, co spowoduje problemy z płynnością finansową oraz odbije się na wskaźniku cyklu regulowania należności.

W samych USA 83 proc. respondentów w sektorze metalowym, 40 proc. w sektorze budowlanym i 33 proc. w sektorze ICT/elektronicznym zakłada pogorszenie zachowań płatniczych. W Kanadzie dotyczy to trzech na pięciu badanych w branży budowlanej. W Meksyku wydłużenia czasu potrzebnego do odzyskania należności B2B spodziewa się 64 proc. ankietowanych dostawców w branży maszyn i 54 proc. w sektorze dóbr trwałego użytku oraz budowlanym.

Zdaniem Pawła Szczepankowskiego z polskiego oddziału Atradiusa spodziewany wzrost opóźnień w płatnościach w nadchodzących miesiącach w Ameryce Północnej będzie efektem m.in. spowolnienia światowej gospodarki.

— Przez ostatnich dziesięć lat obserwowaliśmy spadek upadłości firm w regionie Ameryki Północnej. Teraz ten trend się odwróci. Opóźnienia w płatnościach, których się spodziewamy wraz z perspektywą wzrostu niewypłacalności, negatywnie wpłyną na handel międzynarodowy — mówi Paweł Szczepankowski.

W związku ze spodziewanym wydłużeniem czasu otrzymania zapłaty oraz pogorszeniem perspektyw gospodarczych respondenci badania Atradius planują przede wszystkim częściej sprawdzać zdolność kredytową swoich odbiorców (38 proc. w Meksyku, 35 proc. w USA i 30 proc. w Kanadzie). Drugim najchętniej wybieranym zabezpieczeniem jest zwiększenie rezerw na złe długi (33 proc. respondentów w Kandzie, 28 proc. w USA i 18 proc. w Meksyku).

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane