Opozycja silniejsza w najnowszych sondażach - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-01-2006, 07:46

Po sejmowych awanturach wzrosło poparcie dla SLD oraz Platformy Obywatelskiej. Gdyby wybory odbyły się w tej chwili, PiS nie mogłoby już liczyć na zdobycie większości w parlamencie - wynika z najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej".

Po sejmowych awanturach wzrosło poparcie dla SLD oraz Platformy Obywatelskiej. Gdyby wybory odbyły się w tej chwili, PiS nie mogłoby już liczyć na zdobycie większości w parlamencie - wynika z najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej".

Choć w badaniu gazety PiS zdecydowanie przewodzi, to już nie tak bardzo jak na początku stycznia. Wówczas partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się poparciem 36 proc. badanych, co - przy słabości pozostałych ugrupowań - wystarczało do samodzielnych rządów (245 z 460 mandatów) w Sejmie. Dziś poparcie dla PiS jest praktycznie identyczne (37 proc.), ale to już nie starcza, aby mieć większość (PiS miałoby 218 posłów). Powód? Znacząco wzmocniła się opozycja.

Dotyczy to głównie SLD. Po sejmowych awanturach  i groźbie rozwiązania parlamentu przez prezydenta podzielona lewica postanowiła współpracować. I zapowiedziała tworzenie wspólnych list pod patronatem Aleksandra Kwaśniewskiego - dodaje gazeta.

Efekty widać gołym okiem. Jeszcze dwa tygodnie temu SLD lokował się pod wyborczą kreska. (3 proc.). A dziś cieszy się poparciem 6 proc. badanych - co w razie wyborów gwarantuje 37 mandatów.

Zyskała także Platforma Obywatelska. Na początku stycznia partię Tuska i Rokity popierał co czwarty badany (25 proc.), w tej chwili - o 4 pkt. więcej. Według sondażu dziennika PO to wciąż największa partia opozycyjna (167 mandatów.).

Do Sejmu weszłaby także Samoobrona. Ugrupowanie Andrzeja Leppera cieszy się poparciem 7 proc. badanych. Poza parlamentem znalazłyby się Liga Polskich Rodzin (3 proc.) oraz PSL (1 proc.) - pisze "Rzeczpospolita".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane