Optimie z Gerdą (już nie) po drodze

opublikowano: 04-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wojciech Kurowski mówi, że to Gerda Broker dysponowała pieniędzmi inwestorów Optimy Development Poland. Była menedżerka Gerdy zapewnia jednak, że decydował szef Optimy.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie długi ma działająca w branży condohoteli Optima Development Poland (ODP) i o ile mniejszy od nich jest majątek tej spółki?
  • do kogo w sprawie tej dziury w finansach ODP odsyła poszkodowanych inwestorów Wojciech Kurowski, prezes firmy?
  • i jak broni się w tej sprawie wywołana do tablicy menedżerka pośrednika finansowego, który sprzedawał obligacje ODP?

Optima Development Poland (ODP) to jedna z kilkudziesięciu firm, których obligacje sprzedawała Gerda Broker. Pośrednik finansowy przekonywał, że oferuje „bezpieczne i rentowne inwestycje” w spółki „o zdrowych aktywach”, a w rzeczywistości wiele z nich już w chwili emisji obligacji było w wątpliwej kondycji finansowej, a dziś są formalnymi lub faktycznymi bankrutami.

Ping-pong byłych kontrahentów

Jednym z takich bankrutów jest ODP, o czym świadczy choćby zestawienie majątku spółki (16,5 mln zł) z jej długami (57,8 mln zł). Poszkodowani obligatariusze Optimy za tak dużą dziurę w finansach spółki obwiniają Wojciecha Kurowskiego, wieloletniego prezesa ODP, który w czerwcu 2022 r. złożył rezygnację, oraz jego byłą już żonę Agnieszkę, która na co dzień prowadzi czterogwiazdkowy hotel zbudowany za pieniądze inwestorów: zakopiańską Rezydencję Gubałówka.

— To Ewa K. z Gerdy, jako administrator zabezpieczeń, dysponowała środkami wpłacanymi przez inwestorów i uwalniała je na płatności z tytułu realizacji inwestycji. Jeśli ktoś uważa, że jakichś pieniędzy brakuje, to powinien kierować pytania do Gerdy, nie do mnie — mówi Wojciech Kurowski.

Wywołana do tablicy Ewa K., była członkini zarządu Gerdy (ma zarzuty karne w śledztwie dotyczącym działalności pośrednika, dlatego nie podajemy jej nazwiska), przyznaje, że udostępniła wyodrębniony rachunek bankowy, na który zgodnie z warunkami emisji obligatariusze wpłacali pieniądze za zakupione obligacje. Jednocześnie dodaje, że to, iż „pan Kurowski sugeruje obligatariuszom jakieś nieprawidłowości po mojej stronie, należy traktować jako pomówienie".

— Odrębny niż emitenta rachunek bankowy zapewniał, że pieniądze mogły być zwolnione tylko wtedy, kiedy ODP ustanowiła zabezpieczenia obiecane obligatariuszom. Pieniądze były zwalniane po ustanowieniu tych zabezpieczeń, wyłącznie na podstawie faktur lub innych dokumentów księgowych przedstawianych przez Wojciecha Kurowskiego. To prezes ODP decydował, na co przeznacza pieniądze uzyskane ze sprzedaży obligacji, a zgodnie z ustawą o obligacjach odpowiada za to, by przeznaczyć je na cele zgodne z warunkami emisji — mówi Ewa K.

Dodaje, że co miesiąc Wojciech Kurowski oraz jego księgowy otrzymywali zestawienia z konta administratora i szef Optimy „nigdy nie zgłaszał jakichkolwiek zastrzeżeń, podobnie jak badający co roku sprawozdania finansowe spółki biegły rewident”.

— W maju 2019 r. przekazywałam pełnienie funkcji administratora nowej kancelarii i wtedy dodatkowo pan Kurowski potwierdził pisemnie, że nie ma zastrzeżeń i nie będzie mieć w przyszłości żadnych roszczeń co do wykonywania przeze mnie funkcji administratora — twierdzi Ewa K.

Zaburzenia chronologii

Jej słowa zdaje się potwierdzać fakt, że we wniosku o restrukturyzację z lutego 2022 r. wymieniona jest jako wierzyciel ODP (na kwotę 7,4 tys. zł), a ten sam status ma też Gerda Broker (pośrednikowi Optima winna jest aż 1,3 mln zł).

Mimo to szef ODP uważa, że to problemy Gerdy Brokera przełożyły się na kłopoty Optimy.

— W związku z opóźnieniami w realizacji inwestycji obligacje spółki miały być rolowane, ale zatrzymanie władz Gerdy uniemożliwiło realizację tego planu. Inwestorzy zareagowali nerwowo wezwaniami do zwrotu pieniędzy i niestety wpadliśmy w kłopoty — przekonuje Wojciech Kurowski.

Tyle że szefowie Gerdy (w tym Ewa K.) zostali zatrzymani… w sierpniu 2020 r., gdy Optima ostatnie obligacje wyemitowała w maju 2019 r., a problemy z obsługą papierów zaczęła mieć kilka tygodni później.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane