OPTIMUS BĘDZIE ROZPRZEDANY

Mariusz Zielke
07-04-2000, 00:00

OPTIMUS BĘDZIE ROZPRZEDANY

Compaq, Fujitsu Siemens i HP mają apetyt na przejęcie fabryki producenta

W ciągu najbliższych trzech miesięcy może dojść do spektakularnej wyprzedaży spółek z holdingu Optimusa. Na pierwszy ogień pójdą nieruchomości zarządzane przez Optimus Real Estate. Pod młotek trafi też linia produkcyjna i dystrybucja komputerów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że trwają już negocjacje dotyczące sprzedaży firm wchodzących w skład nowosądeckiego Optimusa. Oprócz Optimus Real Estate, spółki zarządzającej 10 nieruchomościami oraz linii produkcyjnej i spółek odpowiedzialnych za dystrybucję, pod młotek pójdzie firma integracyjna Optimus Lokheed Martin. Firmę ma przejąć obecny partner spółki — amerykański koncern Lockheed Martin.

Najpierw nieruchomości

Najbardziej zaawansowane negocjacje dotyczą jednak sprzedaży nieruchomości zarządzanych przez Optimus RE. Spółka jest właścicielem pięciu biurowców przy ulicy Marynarskiej w Warszawie oraz budynków pod wynajem m.in. w Bydgoszczy, Poznaniu i Wrocławiu. Ich wartość Merrill Lynch wycenił na prawie 50 mln USD (200 mln zł).

Zakupem nieruchomości nowosądeckiej spółki zainteresowane są dwie firmy zajmujące się pośrednictwem w handlu nieruchomościami oraz jedno z polskich przedsiębiorstw. Nieoficjalnie wiadomo, że Optimus RE negocjuje m.in. z agencją pośrednictwa w handlu nieruchomościami — Jones Lang LaSalle.

Fabryka dla silniejszch

W ciągu trzech miesięcy właściciela zmienić też może fabryka i sieć dystrybucji Optimusa. Ta część holdingu jest jedną z najważniejszych w grupie, ale staje się coraz mniej dochodowa. Wśród kandydatów do przejęcia wymieniany jest Compaq, Fujitsu Siemens oraz Hewlett Packard. Optimus uzyska z tej transakcji około 6 mln USD (24 mln zł).

— Nie zamierzamy otwierać linii produkcyjnej w Polsce. Jeżeli jakakolwiek część produkcyjna czy montażowa HP będzie realizowana w Polsce, to raczej za pośrednictwem zleceń dla firm krajowych — mówi Andrzej Dopierała, szef HP w Polsce.

Firma miała plany otwarcia linii produkcyjnej kilkanaście miesięcy wcześniej, jednak — głównie na skutek kryzysu rosyjskiego — odstąpiła od tego pomysłu.

Głównym kandydatem jest więc Compaq, który od lipca zamierza przejść na model sprzedaży bezpośredniej sprzętu komputerowego. Przejęcie nowosądeckiej fabryki i sieci sprzedaży byłoby dla tego koncernu idealnym wyjściem.

— Jeżeli nawet prowadzimy rozmowy na ten temat, to są one na bardzo wstępnym etapie — mówi Mirosław Grzyb z Compaqa.

Przejęcie fabryki przez jednego z zachodnich producentów nie oznacza jednak wycofania z rynku marki komputerów Optimus. Jest ona zbyt cenna.

Jeśli Optimusowi udałoby się pozbyć kolejnego garbu, czyli spółki zajmującej się produkcją kas fiskalnych, to najważniejszym i jedynym atutem pozostałaby jego część multimedialna, a konkretnie — portal Onet.

Onet będzie ostatni

Poszukiwania inwestora trwają już od dłuższego czasu i trudno przewidzieć, kto może przejąć jeden z najpopularniejszych polskich portali. Bardziej prawdopodobna jest opcja wprowadzenia inwestora zagranicznego. O zakup akcji Onetu może pokusić się jedna z dużych polskich firm informatycznych. Analitycy podkreślają, że własnego portalu nie ma jeszcze np. ComputerLand.

— W tym przypadku sentymenty nie będą się liczyć. Onet ma dużą wartość i główną rolę odegrają pieniądze — mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes Interii, portalu ComArchu i RMF FM.

Jedno jest pewne — jeśli i w tym przypadku Optimus sprzeda większościowy pakiet udziałów, holding Romana Kluski, prekursora polskiej informatyki, może zostać tylko wspomnieniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPTIMUS BĘDZIE ROZPRZEDANY