Optimus padnie bez emisji

Katarzyna Latek
opublikowano: 24-01-2008, 09:38

Zarząd złożył wniosek o upadłość spółki. Ostatnią deską ratunku jest emisja akcji. Uplasujemy ją — wierzy spółka.

Kolejny wniosek o upadłość Optimusa trafił do sądu. Władze spółki przekonują, że nie było innego wyjścia. Poprzedni wniosek, złożony jeszcze przez Piotra Lewandowskiego — jednego z byłych prezesów, został przez sąd odrzucony ze względów formalnych. Nie jest to zresztą jedyny taki wniosek — upadłości spółki domaga się też Zatra, która do niedawna na zlecenie Optimusa składała komputery.

— Zarząd złożył nowy wniosek, uzupełniony zgodnie z wymogami sądu. Sytuacja spółki jest bardzo trudna i są wszelkie przesłanki, by wnioskować o upadłość z możliwością zawarcia układu — tłumaczy Katarzyna Ziółek, szefowa rady nadzorczej Optimusa.

Zarząd zapewnił w komunikacie, że nadal zmierza do poprawy sytuacji finansowej spółki. Liczy, że uda się przeprowadzić emisję z prawem poboru, z której chce uzyskać około 18 mln zł. Prospekt został złożony już 29 października. Kilka tygodni temu Zbigniew Jasiołek, prezes Optimusa, mówił w rozmowie z „PB”, że dwie trzecie z 18 mln zł zostanie przeznaczone na spłatę przeterminowanych zobowiązań spółki, m.in. wobec Banku BPH i Microsoftu.

Czy w obecnej sytuacji rynkowej uda się uplasować emisję spółki znajdującej się w fatalnej kondycji finansowej?

— Cena emisyjna tych akcji jest tak niska, że nie powinno być z tym problemu — zapewnia Katarzyna Ziółek.

Spółka chce sprzedać 18,7 mln akcji po 1 zł. Po wczorajszej sesji i spadku o 6,42 proc. walory Optimusa kosztowały 2,48 zł.

— Mamy tylko nadzieję, że KNF spojrzy na prospekt przychylnym okiem. Ta emisja to jedyna droga do uratowania Optimusa — dodała szefowa rady nadzorczej.

W listopadzie ubiegłego roku akcjonariusze Optimusa zgodzili się na wystosowanie warrantów dla ABC Data, która będzie strategicznym inwestorem spółki. Może objąć walory do 2010 r. (do 25 proc. udziałów). Na razie spółki prowadzą współpracę operacyjną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane