Optymalizacja z funduszami

Rafał Fabisiak
31-05-2010, 00:00

Fundusze unijne mogą w wielu przypadkach przyczynić się do optymalizacji kosztów w przedsiębiorstwie. Wystarczy się o nie ubiegać. Chociaż aplikowanie o pomoc z Brukseli niejednokrotnie wiąże się ze spełnieniem wielu trudnych kryteriów, zdaniem specjalistów — warto.

— Im projekt większy, tym korzyści wynikające z ewentualnej dotacji bardziej rekompensują koszty związane z przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej czy też administrowaniem dofinansowanego projektu — ocenia Bartosz Niedźwiedzki z ErnstYoung.

Optymalizacja z POIG

W ramach poddziałania 4.5.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) na refundację części kosztów mogą liczyć przedsiębiorstwa realizujące nowe inwestycje w sektorze usług nowoczesnych, np. centra usług, IT, lub badania i rozwoju. Refundacja dotyczy wydatków związanych np. z wynagrodzeniami nowych pracowników lub wynajęciem powierzchni biurowych, o ile koszty te są związane z nowym projektem inwestycyjnym.

— Zależnie od rodzaju centrum, przedsiębiorcy mogą liczyć na refundację sięgającą 30-50 proc. poniesionych wydatków. W przypadku wynagrodzeń horyzont czasowy sięga 24 miesięcy w odniesieniu do każdego nowozatrudnionego pracownika — mówi Bartosz Niedźwiedzki.

Również w ramach POIG przedsiębiorcy mogą się ubiegać o pieniądze z działania 1.4 POIG, które dotyczy podmiotów realizujących prace badawczo-rozwojowe.

Zdaniem Bartosza Niedźwiedzkiego to działanie stwarza jeszcze większe pole manewru do wykorzystania funduszy strukturalnych UE w celu obniżenia bieżących kosztów działalności.

— Przykładowo: w ramach działania 1.4 POIG, w katalogu kosztów mogących podlegać refundacji, znajdziemy m.in. wynagrodzenia zaangażowanego personelu, amortyzację pomieszczeń i urządzeń wykorzystywanych do badań, czy też koszty materiałów, środków eksploatacyjnych i podobnych produktów niezbędnych do działalności badawczej. W tym przypadku dofinansowanie może wynieść — zależnie od rodzaju prac badawczo — rozwojowych — od 25 do 50 proc. ponoszonych kosztów — dodaje Bartosz Niedźwiedzki.

Szkolenia z UE

Fundusze unijne mogą być też dobrym narzędziem do optymalizacji kosztów szkoleń. Umożliwiają to poddziałania 2.1.1 i 8.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dzięki nim przedsiębiorcy mają możliwość dofinansowania nawet do 60 proc. kosztów szkoleń, a nawet wydatków na zakwaterowanie, wyżywienie czy dojazdy osób biorących udział w kursach.

— Tak wysoki stopień dofinansowania może wyraźnie zmniejszyć obciążenia finansowe związane ze szkoleniami i zapewnić ich ciągłość w okresie spowolnienia gospodarczego, gdy dobrze wykwalifikowani i efektywni pracownicy mogą stanowić o przewadze rynkowej przedsiębiorstwa — ocenia Bartosz Niedźwiedzki. l

Okiem eksperta

Fundusze unijne nie dla leserów

Sławomir Deleżuch,

prezes zarządu DCGroup

— Przedsiębiorstwa przy realizacji projektów powinny sięgać po środki unijne. Jednak należy pamiętać, aby motywacją do realizacji projektu nie była tylko i wyłącznie chęć pozyskania z funduszy unijnych. Wówczas problemy zaczynają się kiedy należy zaraportować pierwsze wyniki i okazuje się, że np. projekt nie odniósł założonych przychodów i w najgorszym przypadku należy zwrócić uzyskane dofinansowanie. Ubieganie się o dotację ma sens tylko wtedy, gdy firma wcześniej planowała taki projekt, posiada know-how oraz pomysł na jego dalsze funkcjonowanie, a dofinan-sowanie traktuje jako formę pomocy na jego uruchomienie. Wtedy rzeczywiście koszty związane z aplikowaniem o środki i późniejszym rozliczaniem się z nich stanowią nieznaczną pozycję w projekcie, a samo dofinansowanie staje się bardzo opłacalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Optymalizacja z funduszami