Optymistyczne dane makro ciagną w góre indeksy amerykańskcih giełd

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 28-09-2005, 16:20

Po nerwowej wtorkowej sesji, kiedy dopiero optymistyczne w swoim wydźwięku wystąpienie Alana Greenspana szefa Fed zachęciło inwestorów do podbijania cen akcji, środowe kwotowania na amerykańskich giełdach rozpoczęły się od mocnego uderzenia. O początku sesji indeksy silnie rosły stymulowane zaskakująco dobrymi danymi makro i komunikatami ze spółek motoryzacyjnych.

Po nerwowej wtorkowej sesji, kiedy dopiero optymistyczne w swoim wydźwięku wystąpienie Alana Greenspana szefa Fed zachęciło inwestorów do podbijania cen akcji, środowe kwotowania na amerykańskich giełdach rozpoczęły się od mocnego uderzenia. O początku sesji indeksy silnie rosły stymulowane zaskakująco dobrymi danymi makro i komunikatami ze spółek motoryzacyjnych.

Zamówienia na dobra trwałe wzrosły w sierpniu o 3,3 proc. Miesiąc wcześniej odnotowały spadek rzędu 5,3 proc. po korekcie. To bardzo dobry wynik zważywszy na fakt, że prognozy analityków zakładały wzrost zamówień na dobra o ponad trzy letniej trwałości o zaledwie 0,8 proc.

Dobre wieści napłynęły też na rynek od czołowych producentów samochodów. Koncern General Motors dogadała się ze strajkującymi pracownikami w Kanadzie. Firma została też poproszona przez partnera, koncern Delphi,. Czołowego producenta części samochodowych, o wsparcie finansowe planu restrukturyzacyjnego. Notowania obu spółek silnie zwyżkują w pierwszej fazie środowej sesji.

Z kolei koncern DaimleChrysler odkrył karty w sprawie swojego planu cięcia kosztów. W grę ma wchodzić redukcja od 5 do 8 tys. etatów, głównie w niemieckim dziale Mercedes-Benz.

Zweryfikowana lekko w dół prognoza finansowa na bieżący rok doprowadziła do niewielkiej przeceny papierów Eastman Kodak, największego na świcie producenta akcesorii fotograficznych.

Pod kreską znalazły się też notowania producenta mikroprocesorów, koncernu Novellus Systems. W głównej mierze to zasługa obniżenia rekomendacji dla akcji spółki przez bank inwestycyjny JP Morgan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane