Optymistyczny deficyt budżetu

Marek Matusiak
07-07-2000, 00:00

Optymistyczny deficyt budżetu

Przedstawione przez resort finansów założenia do projektu budżetu państwa swym optymizmem zdecydowanie odbiegają od wcześniejszych przewidywań analityków.

WPRAWDZIE w 2001 r. gospodarka jest w stanie rozwijać się w zakładanym tempie 5,7 proc. PKB, prawdopodobne jest także obniżenie średniorocznej stopy inflacji do 6,1 proc., ale już założenie, że deficyt budżetu państwa wyniesie zaledwie 1,4 proc. PKB, zaś finansów publicznych — 1,6 proc. PKB, jest, delikatnie ujmując, mało realne.

JEDNAK za wcześnie na roztrząsanie merytorycznych założeń budżetu, bowiem mowa zaledwie o propozycjach jednego resortu. Analiza będzie możliwa dopiero po pierwszych przymiarkach rządowych. A tak naprawdę — po przepychankach w poszczególnych komisjach sejmowych, bo jak uczy doświadczenie, parlamentarzyści potrafią zdrowo namieszać w budżetowych propozycjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Optymistyczny deficyt budżetu