Optymizm powraca

Krzysztof Hejduk
opublikowano: 21-03-2007, 00:00

Fundusze inwestycyjne Indeksy rosną, a zarządzający odzyskują to, co zabrała im korekta

W minionym tygodniu fundusze akcyjne nadal próbowały odrabiać straty po tąpnięciu od 26 do 2 marca. O ile tydzień od 5 do 9 marca nie dawał jeszcze większych powodów do optymizmu, o tyle w kolejnym pojawiły się już sygnały, że kontynuacja korekty została przynajmniej odroczona. WIG20 wrócił już do poziomu sprzed trzech 3 tygodni. W minionym tygodniu WIG20 wzrósł o 1,14 proc.

W ostatnich dniach prawie wszystkie fundusze akcyjne zyskiwały na wartości. Warto jednak podkreślić, że między tymi wzrostami są duże dysproporcje. Średnia tygodniowa stopa zwrotu wśród funduszy akcyjnych w tygodniu kończącym się 16 marca wynosiła 1,12 proc., co można uznać za wynik dość dobry. Mediana była natomiast dużo niższa. Świadczy to o tym, że średnią zawyżały dobre wyniki kilku czołowych funduszy, które pozwoliły zarobić swoim klientom znacznie więcej.

Liderem tygodnia został — już nie pierwszy raz —DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek z wynikiem 3,00 proc., który od początku roku zarobił blisko 14,5 proc. Trzeba jednakże zauważyć, że fundusz ten mocno naciska IDEA Akcji TFI (dawniej GTFI FIO Akcji). Fundusz ten zarobił dla swoich klientów już 14 proc. od początku roku. Granicę 10 proc. przekroczyły jeszcze dwa inne fundusze — ING FIO Średnich i Małych Spółek (11,83 proc.) oraz Pioneer Małych i Średnich Spółek (10,44 proc.). W zestawieniu stóp zwrotu od początku roku dysproporcja jest jeszcze większa. Znaczna różnica pomiędzy średnim wzrostem wartości (5,63 proc.) a medianą wzrostu (4,69 proc.) świadczy o wyjątkowo dobrych wynikach kilku najlepszych funduszy. W minionym tygodniu powyżej 2 proc. zarobiły jeszcze trzy inne fundusze — ING FIO Średnich i Małych Spółek, Fortis FIO subfundusz Fortis A i ING FIZ Akcji. Tym razem fundusze akcji zagranicznych (AKZ) nie były dobrą lokatą. Ich portfele traciły na wartości średnio 0,63 proc.

Dość słabe wyniki osiągnęły fundusze mieszane (MIP) oraz stabilnego wzrostu (SWP), które średnio zarabiały 0,17 proc. oraz 0,28 proc. To skutek złej sytuacji na rynku papierów dłużnych, których udział w portfelu inwestycyjnym funduszu może sięgać średnio nawet 65-70 proc. Obligacje nie pozwalały funduszom w pełni wykorzystać wzrostów na giełdzie, a aż 30 proc. funduszy nie przyniosło swoim klientom zysku. Negatywny wpływ obligacji na wyniki funduszy MIP i SWP najlepiej widać w wynikach funduszy obligacyjnych. Wszystkie fundusze obligacji USD traciły na wartości (średnio o 0,52 proc.), a wynik funduszy obligacji złotowych był gorszy niż oczekiwano.

Fundusze polskich papierów dłużnych (PDP) zyskały średnio tylko 0,06 proc. Fundusze pieniężne (RPP) jak co tydzień stale i powoli zyskiwały na wartości. Kilka z nich zarobiło blisko 0,1 proc. Natomiast rosnące wartości stawki WIBID 6M i 12M mogą spowodować zmianę zyskowności funduszy RPP.

Krzysztof Hejduk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Hejduk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu