Optymizm wśród europejskich firm

Analitycy firmy doradczej McKinsey przepytali 2 tys. przedsiębiorstw w Polsce, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii o przyszłość unijnej gospodarki, perspektywy rozwoju ich biznesu oraz globalne trendy.

Wnioski są optymistyczne, bo zarządzający firmami spodziewają się, że w ciągu najbliższych pięciu lat PKB Unii Europejskiej będzie rosło o 2 proc. rocznie — to lepsze prognozy niż przedstawiają dzisiaj ekonomiści. Przychody ich biznesów mają zwiększyć się w tym roku o średnio o 2,1 proc. Co piąta firma oczekuje, że wzrosną o ponad 5 proc., a jedna trzecia przewiduje spadek. Większe i zorientowane bardziej międzynarodowo firmy optymistyczniej patrzą na swoje przychody. Dobre nastroje nie oznaczają, że w firmach nie brakuje niepewności. Inwestycje w ciągu trzech najbliższych lat mają w sumie wzrosnąć tylko o 6,9 proc., chociaż 80 proc. badanych twierdzi, że ma wystarczające możliwości do zwiększania nakładów na ten cel.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane