Grzegorz Kołodko, minister finansów, spotkał się dzisiaj z kierownictwem OPZZ i przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych przemysłu stoczniowego, metalowego, chemicznego, hutnictwa, górnictwa, kolejnictwa i gospodarki morskiej - podało ministerstwo w komunikacie.
Szef resortu przedstawił założenia swojego programu gospodarczego i jego bezpośredni wpływ na zahamowanie wzrostu bezrobocia. Zaprezentował najbliższe działania zmierzające do ochrony miejsc pracy i rynku, w tym m.in. ustawy o restrukturyzacji nieściągalnych zobowiązań finansowych wobec Skarbu Państwa, regwarancji kredytów bankowych dla przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 1000 pracowników, "nagrodzie podatkowej" oraz o "kredycie podatkowym" podatkowym dla nowopowstających przedsiębiorstw.
Związkowcy przedstawili swoje stanowisko w sprawach najniższego wynagrodzenia i ratyfikacji przez Polskę art. 4 Europejskiej Karty Socjalnej oraz emerytur pomostowych. Przewodniczący Maciej Manicki przedstawił propozycje OPZZ zmierzające do znacznego obniżenia deficytu budżetowego. Związkowcy stwierdzili, że propozycje Grzegorza Kołodki dają rzeczywiste szanse na restrukturyzację upadających przedsiębiorstw.
ONO