Orange zmodernizuje ofertę telewizyjną

Katarzyna Latek
opublikowano: 27-11-2009, 00:00

Cyfrowa telewizja

Cyfrowa telewizja

z Telekomunikacji Polskiej?

Największy operator

wprowadzi ją już w 2010 r.

Grupa Orange co kilka miesięcy chwali się planami nowych usług i produktów, które wprowadzi na rynek w najbliższych miesiącach.

Multidekoder TV

Przebojem operatora we Francji już w grudniu ma stać się Set Top Box — dekoder, który wzbogaci ofertę telewizyjną operatora w możliwości, jakie obecnie mają tylko dostawcy telewizji cyfrowej.

— W Polsce chcemy wprowadzić takie dekodery w przyszłym roku — mówi Mariusz Loch, szef biura prasowego Telekomunikacji Polskiej (TP).

Wyposażony we własny twardy dysk dekoder będzie współpracował ze wszystkimi metodami nadawania telewizji — cyfrową, satelitarną czy IPTV (internetowa). Na początku pozwoli na nagrywanie czy zatrzymywanie programów oraz podglądanie jednego kanału w trakcie oglądania innego. Usługa będzie płatna (depozyt za dekoder we Francji ma kosztować 49 EUR, a możliwość nagrywania — 5 EUR miesięcznie). Potem Orange chce zwiększać ofertę nowego urządzenia, by umożliwiło użytkownikowi m.in. dostęp na ekranie telewizyjnym do wszystkich plików w urządzeniach domowych, takich jak telefony, komputer itp. Opracowywany jest zresztą jeszcze nowszy typ rozwiązania, określany jako New Media Centre, który pozwoli na dostęp do wszelkich danych użytkownika także zdalnie, poprzez internet. We Francji Orange wprowadzi go pod koniec 2010 r.

W Polsce dekoder będzie oferowany obecnym i nowym klientom usług telewizyjnych. Na koniec III kw. było ich 283 tys. Od początku roku operator pozyskał 133 tys. klientów telewizji satelitarnej. Część odbiorców korzysta z IPTV. Usługi są sprzedawane w pakiecie ze sztandarową usługą internetową TP, czyli neostradą, za pośrednictwem modemu Livebox. Nowy dekoder będzie "pośrednikiem" między Liveboxem a telewizorem. Modemów Livebox w Polsce jest znacznie więcej niż klientów telewizji w TP (w sumie 650 tys.), bo część osób korzysta z niego tylko do połączeń z internetem. Wprowadzenie cyfrowego modemu mogłoby skłonić ich do dokupienia TV.

Francuska oferta

Operator pokazał w Paryżu wiele innych multimedialnych usług, które mają zwiększyć ruch w jego sieci, a w ślad za nim — przychody. To m.in. działający już portal z filmami, programami wideo i telewizją Video Party (częściowo darmowy, częściowo płatny), telewizję w komórce w technologii WiFi, rozwiązania w nowym formacie RCS (łączy m.in. rozmowy głosowe, wysyłanie plików zdjęciowych, filmów itd.). Czy i które z tych rozwiązań trafią do Polski — na razie nie wiadomo.

Orange pochwalił się też wdrożeniem nowoczesnego rozwiązania dla Stade de France (narodowy stadion w Paryżu). Umożliwia ono m.in. kupowanie biletów na imprezy, dostarczanie wyników na komórkę, dostęp do najciekawszych fragmentów meczów, wykorzystanie telefonu jako karty dostępu na stadion. Niewykluczone, że i u nas powstaną tego typu systemy.

— W Polsce odbędzie się EURO 2012. To oczywiste, że pracujemy nad rozwiązaniami dedykowanymi dla tego typu imprez. Nie możemy jednak podać żadnych szczegółów — mówi Mariusz Loch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane