Orbis oddaje hotel

Paulina Sztajnert
07-04-2005, 00:00

Najpóźniej w sierpniu Orbis przekaże Hotel Europejski spółce spadkobierców przedwojennych właścicieli.

Zgodnie z decyzją zarządu Orbisu, wczoraj rozpoczęła się likwidacja oddziału Hotel Europejski. Do końca sierpnia nieruchomość zostanie wydana spółce Hotel Europejski w Warszawie SA (HESA), należącej do spadkobierców przedwojennych właścicieli. Goście będą przyjmowani do końca czerwca.

Decyzja Orbisu to skutek wyroków sądów apelacyjnych, w których oddalono jego wnioski o przekazanie za wynagrodzeniem nieruchomości pod hotelem oraz o uznanie za nieważną umowy o użytkowaniu wieczystym przez HESA.

Konflikt rozpoczął się w roku 1993, kiedy spółkę HESA reaktywowali spadkobiercy przedwojennych właścicieli hotelu — rodzin Przeździeckich i Pusłowskich. Na jej wniosek minister gospodarki przestrzennej unieważnił decyzję z 1947 r., odmawiającą im praw do hotelu.

Od 1993 r. w sprawie zapadało kilka sprzecznych decyzji. W 1998 r. NSA uznał prawa byłych właścicieli do działki, na której stoi hotel. W październiku 1999 r. urzędnik starostwa warszawskiego przyznał spółce HESA 99-letnie prawo użytkowania wieczystego gruntu. W grudniu 1999 r. wojewoda uchylił decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. HESA odwołała się do NSA. Ten z kolei uchylił decyzję wojewody i znowu zalecił jej ponowne rozpatrzenie. Postępowanie sądowe o przyznanie Orbisowi prawa użytkowania wieczystego spornego gruntu toczyło się od lutego 2000 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orbis oddaje hotel