Orco Property Group:kolejny sądny dzień

Kamil Zatoński
opublikowano: 24-09-2009, 00:00

Przyszłość dewelopera zależy od tego, czy obligatariusze zgodzą się na propozycje zarządu. Spotkanie już dziś.

Inwestorzy ciepło przyjęli przedstawione we wtorek zmiany w planie naprawczym luksemburskiego dewelopera. Na warszawskiej GPW kurs rósł nawet o ponad 10 proc., by dzień zakończyć zwyżką o 4,8 proc. Wczoraj emocje trochę opadły, ale i tak papiery Orco kończyły sesję nad kreską. Dziś natomiast odbędzie się kluczowe dla spółki spotkanie obligatariuszy, którzy głosować będą nad propozycjami restrukturyzacji zadłużenia spółki.

Brak zgody posiadaczy obligacji na nowe propozycje zarządu byłby dużym rozczarowaniem, zwłaszcza że już raz — kilka dni temu — jedna trzecia wierzycieli wyraziła niezadowolenie z warunków planu. Teraz przekonać ma ich obietnica zwiększenia łącznej wartości nominalnej nowych obligacji zamiennych z kwoty 120 do 150 mln EUR, a także obniżenie ceny zamiany z 15 do 13 EUR za akcję. Efektem jest zwiększenie liczby akcji, wynikające z potencjalnej zamiany z 8,6 do 11,4 mln papierów. Bez zmian pozostawiono natomiast propozycję emisji 11,4 mln akcji, za to skrócono okres ograniczenia zbywalności walorów z 18 do 3 miesięcy.

To, co wydaje się atrakcyjne dla obligatariuszy spółki (mają oni szansę odzyskać przynajmniej dwie trzecie tego, co jest im winne Orco), niekoniecznie musi być jednak kuszące dla posiadaczy akcji. Chodzi przede wszystkim o perspektywę dużego rozwodnienia akcjonariatu spółki. Liczba akcji, na jaką dzielić się będzie kapitał zakładowy, wzrośnie być może nawet czterokrotnie, do 45 mln, z niespełna 11 mln sztuk obecnie. Według obliczeń analityków Wood Co., konsekwencją wszystkich tych zmian będzie spadek wartości aktywów netto (tzw. NAV) przypadających na akcję z obecnych 15 EUR do 11,2. Najpopularniejszy przy ocenie deweloperów wskaźnik cena akcji do wartości aktywów netto (P/NAV) zwiększy się tym samym z 0,6 do 0,8. To mniej niż średnia w sektorze, tyle że Orco to spółka w giełdowym sektorze narażona na największe ryzyko niewypłacalności.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na koniec czerwca deweloper dysponował niespełna 67 mln EUR gotówki, a jego dług netto (zadłużenie minus gotówka) przekraczał 1,5 mld EUR. To 83 proc. wartości portfela nieruchomości, jaki posiada spółka. W pierwszym półroczu koszty odsetkowe pochłonęły aż 41,7 mln EUR, a więc prawie cztery razy więcej niż wyniósł wynik EBITDA spółki. Dogadanie się z obligatariuszami i bankami w sprawie restrukturyzacji długów jest więc teraz sprawą kluczową. Sytuacja na rynku i jego perspektywy na razie nie pozwalają realnie myśleć o — z jednej strony — zwiększeniu obrotów czy sprzedaży aktywów, która mogłaby przynieść dopływ gotówki. Sprzedaż mieszkań idzie nieco lepiej, ale wciąż nie jest wystarczająca. Orco nie rozpocznie też na razie żadnych nowych inwestycji. Z najnowszego raportu firmy doradczej Suchman Wakefield można natomiast odczytać, że w segmencie biurowym dostrzegalne jest już niewielkie ożywienie, a pod koniec roku powinno dojść do kilku dużych transakcji. To na razie jednak tylko oczekiwania, do których należy podchodzić bardzo ostrożnie.

Kamil

Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane